Powstaje niezależna telewizja. Jest odpowiedzią na cenzurę w mediach i wykluczanie niepoprawnych politycznie

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!

GB News to nowa brytyjska telewizja / fot. materiały prasowe

W Wielkiej Brytanii powstał nowy kanał telewizyjny o nazwie GB News. Oficjalnie rozpoczął nadawanie w niedzielę wieczorem, a jego głównym zadaniem ma być konkurencja dla rodzimych koncernów medialnych BBC News i Sky News. Jednak najważniejszym zadaniem, jak podają twórcy, ma być walka z kulturą unieważnienia, tzw. cancel culture.
  • Telewizję założył znany brytyjski dziennikarz Andrew Neil. Po 25 latach opuścił szeregi stacji BBC.
  • Celem jego nowej platformy telewizyjnej będzie walka z tzw. cancel culture w mediach głównego nurtu.
  • Telewizja ma zamiar dawać na swojej antenie głos ludziom, którzy przez szeroki main-stream zostają pomijani lub wyciszani.
  • Zobacz także: Poseł AfD usprawiedliwia podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow

Na czele nowej telewizji informacyjnej stoi Andrew Neil, znany dziennikarz polityczny. W zeszłym roku, po 25 latach opuścił on szeregi BBC. Jego celem na nowej platformie informacyjnej ma być walka z kulturą unieważniania (tzw. cancel culture) w telewizji.

Środowiska dziennikarskie w Wielkiej Brytanii nazwały GB News brytyjskim odpowiednikiem amerykańskiej stacji o prawicowym przekazie – Fox News. Z tezą tą nie zgadza się sam założyciel kanału, który twierdzi że głównym celem dziennikarstwa nie jest opowiadanie się po konkretnej stronie sporu politycznego. Jego zdaniem nadżędnym celem dziennikarza jest dociekanie prawdy.

Przyznaje jednak, że Fox News i MSNBC są inspiracją, jeśli chodzi o format. W GB News oprócz wiadomości ma być publicystyka, analizy i debaty prowadzące przez wyrazistych prezenterów. Z kolei tego typu formatu nie posiadają stacje takie jak BBC News i Sky News.

Walka z kulturą unieważniania w GB News

Neil otwarcie zapowiada, że GB News będzie piętnować kulturę unieważniania. Jego zdaniem, dominuje ona w sporej części mediów, na uniwersytetach, w organizacjach pozarządowych, w mediach społecznościowych. Nie dopuszcza ona do tego, żeby mieć odmienne zdanie, a tym samym stanowi zagrożenie dla demokracji.

W czasie programu inaugurującego działalność nowej telewizji, założyciel przyznał, że jego telewizja nie będzie kolejnym typowym medium. Nie chce, aby jego stacja została kanałem odzwierciedlającym punkt widzenia miejskich metropolii. Nie będzie również zajmować się pogłoskami oraz plotkami z życia politycznego kraju. Neil ma zamiar dawać na swojej antenie głos ludziom, którzy przez szeroki main-stream zostają pomijani lub wyciszani.

Na brytyjskim rynku telewizyjnym dominują dwie całodobowe stacje informacyjne – powstała w 1989 r. Sky News i działająca od 1997 r. BBC News.

polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY