- Od 1939 brał udział w działalności konspiracyjnej. Od sierpnia 1944 walczył w powstaniu warszawskim. Uczestniczył m.in. w akcji zdobycia Poczty Głównej przy placu Napoleona, dziś Powstańców Warszawy. Samodzielnie wziął do niewoli kilkunastu żołnierzy niemieckich pozyskując przy tym broń i amunicję dla powstańców.
- W 1975 uzyskał tytuł naukowy profesora. Z kolei w 1980 roku wyjechał za granicę.
- Wykładał zarządzanie m.in. na Temple University w Filadelfii i na Uniwersytecie w Montrealu. Pracował w Burundi, najpierw z ramienia ONZ, później jako przedstawiciel Kanady. W 1995 został profesorem Akademii Leona Koźmińskiego.
- Zobacz także: Zniesienie dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy Św. Polscy biskupi zdecydowali
Profesor Witold Kieżun urodził się 6 lutego 1922 roku w Wilnie. W roku 1931 przeprowadził się do Warszawy, gdzie w rok wybuchu II Wojny Światowej zdał maturę w Gimnazjum i Liceum im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Warszawie.
Od 1939 brał udział w działalności konspiracyjnej. Jednocześnie kształcił się. W roku 1942 ukończył studia w Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki uzyskując dyplom technika – inżyniera budowy maszyn. Studiował także na Wydziale Prawa tajnego Uniwersytecie Warszawskiego.
“Wy wszyscy tego nie zrozumiecie, oni zniszczyli naszą młodość! My przez całą okupację marzyliśmy o tym, by móc odpłacić Niemcom za wszystkie upokorzenia”.
— Historia Fotografią Pisana (@Jan34733995) June 13, 2021
13.06.2021 r.-w wieku 99 lat zmarł Pan Profesor Witold Kieżun “Wypad”.
Wielki Polak-Wielki Patriota
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!🇵🇱 pic.twitter.com/aS3NP8WMn1
Prof. Witold Kieżun był odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych i Orderem Virtuti Militari
Od sierpnia 1944 walczył w powstaniu warszawskim w stopniu kaprala podchorążego pod ps. „Wypad”. Uczestniczył m.in. w akcji zdobycia Poczty Głównej przy placu Napoleona, dziś Powstańców Warszawy. Samodzielnie wziął do niewoli kilkunastu żołnierzy niemieckich pozyskując przy tym broń i amunicję dla powstańców. W sierpniu 1944 odznaczono go Krzyżem Walecznych. Natomiast 23 września 1944 został odznaczony bezpośrednio podczas walk przez gen. Bora-Komorowskiego Orderem Virtuti Militari, a w październiku 1944 roku awansował do stopnia podporucznika.
Po powstaniu uciekł z niemieckiego transportu wiozącego żołnierzy-powstańców do obozów jenieckich. Dostał się do Krakowa, nawiązał kontakt z tamtejszą AK. Natomiast w marcu 1945 został aresztowany przez NKWD.
Zobacz także: Zwycięstwo polskiej ambasady we Włoszech! Dziennik usunął fałszywe określenie
Po wyjściu na wolność rozpoczął studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, które ukończył w 1949 (wcześniej, w okresie okupacji studiował na tajnym Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego). W 1964 uzyskał stopień doktora w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, a w 1969 habilitował się. Natomiast w 1975 uzyskał tytuł naukowy profesora. W 1980 roku prof. Witold Kieżun wyjechał za granicę. Wykładał zarządzanie m.in. na Temple University w Filadelfii i na Uniwersytecie w Montrealu. Pracował w Burundi, najpierw z ramienia ONZ, później jako przedstawiciel Kanady. W Burundi pomagał w tworzeniu nowoczesnej administracji. W 1995 został profesorem Akademii Leona Koźmińskiego. Wykładał także m.in. w Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku. Był członkiem honorowym PAN.