Niedzielski: Mamy odnotowanych 80 zgonów powiązanych ze szczepieniami

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Adam Niedzielski

/ Fot. MZ/ Twitter

– W tej chwili mamy w kraju odnotowanych 80 zgonów powiązanych ze szczepieniami – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. – Podkreślam: nie są to zgony wywołane szczepieniami, tylko pewną koincydencją – dodał.

  • Niedzielski nie podał konkretnie, ile zgonów powiązanych ze szczepieniami na koronawirusa zostało skrupulatnie zweryfikowane.
  • My te najcięższe przypadki analizujemy, i do tej pory nie mamy żadnego potwierdzenia przyczynowości – stwierdził.
  • Minister zdrowia odniósł się też do ryzyka zatorów po szczepieniu preparatem AstraZeneca.
  • Zobacz także: Putin: Ukraina musi wykazać dobrą wolę, jeśli chce utrzymać tranzyt rosyjskiego gazu

– Część z tych zgonów, gdy jest podejrzenie bezpośredniej przyczynowości, jest weryfikowana, poprzez postępowania prokuratorskie i sekcje zwłok; i żadne z prowadzonych postępowań nie wskazało na bezpośrednie powiązanie szczepienia ze zgonem – wskazał minister. Niedzielski nie podał konkretnie, ile zgonów powiązanych ze szczepieniami na koronawirusa zostało skrupulatnie zweryfikowane.

Zdaniem ministra zdrowia ruch społeczny sprzeciwiający się szczepionkom „nie bazuje na obiektywnej wiedzy, tylko na emocjach”. – Każdy może te informacje (dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych – red.) przeanalizować. My te najcięższe przypadki analizujemy, i do tej pory nie mamy żadnego potwierdzenia przyczynowości – stwierdził.

Adam Niedzielski wskazał też na specyficzne zagrożenia przy szczepieniu preparatem AstraZeneca. – To weszło do charakterystyki produktu leczniczego AstraZeneki – pewna rekomendacja, że jest zwiększone ryzyko, jeżeli ktoś miał epizody związane z zatorami, i jeszcze jest kobietą w określonym wieku. To były obszary ryzyka. Ale to nie oznacza, że szczepienie w tej grupie nie ma racji bytu, tylko wymaga pewnej indywidualnej diagnozy – powiedział.

interia.pl

POLECAMY