Kukiz wystartuje z list PiS? Polityk nie wyklucza

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Paweł Kukiz

Paweł Kukiz / Fot. Beemwej Wikimedia Commons

Polityk w wypowiedzi dla “Super Expressu” jasno dał do zrozumienia, że nie wyklucza startu z żadnej listy. Kukiz nie zamyka się na żadną możliwość, wymieniając w jednym szeregu PiS oraz Wiosnę Roberta Biedronia.

  • Paweł Kukiz podkreślił, że jego obecna współpraca z Prawem i Sprawiedliwością jest porozumieniem programowym.
  • W wywiadzie dla “SE”, polityk na pytanie o możliwy start z listy PiS w następnych wyborach odpowiedział: “nie wykluczam startu z żadnych list”.
  • Paweł Kukiz wszedł do polityki parlamentarnej na fali sukcesu w wyborach prezydenckich w 2015 roku. Udało się mu wtedy uzyskać 20,8% głosów.
  • Zobacz także: Pazura atakuje antyszczepionkowców! Będą pozwy

Paweł Kukiz podkreślił, że jego obecna współpraca z Prawem i Sprawiedliwością jest porozumieniem programowym. Nie uważa jej za formalną koalicję, a jedynie za współpracę ze środowiskiem politycznym, które może pomóc przeforsować program polityczny Kukiz’15. W tym samym wywiadzie padło pytanie, czy Kukiz wystartuje z list PiS w następnych wyborach. Polityk odpowiedział: “nie wykluczam startu z żadnych list”.

– Przede wszystkim przed najbliższymi głosowaniami i mojej akceptacji dla pomysłów PiS, musimy jeszcze zrobić briefing z panem prezesem, na którym przedstawimy formułę tej naszej współpracy. Po drugie jesteśmy umówieni, że jeśli mam poprzeć w głosowaniach jakiś blok ustaw PiS, to na tym samym posiedzeniu najpierw PiS musi przegłosować którąś z naszych najistotniejszych ustaw. Czyli albo sędziów pokoju, albo ustawę antykorupcyjną, albo dzień referendalny w samorządach raz do roku, albo digitalizację zbierania podpisów przy obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej – powiedział.

Współpraca Kukiz’15 z PiS możliwa jedynie po konferencji prasowej

Lider Kukiz’15 pytany był także o poparcie dla kandydatki PiS na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich, Lidii Staroń.

“Jeżeli nie będzie wcześniej briefingu, jeżeli prezes nie zobliguje się w imieniu PiS przed Polakami do wprowadzenia naszych postulatów, to w ogóle nie będę brał udziału w tym głosowaniu. Podobnie jak w głosowaniu dotyczącym marszałka Terleckiego. Jeżeli briefing zostanie zorganizowany i prezes przed kamerami obieca obywatelom wprowadzenie postulowanych przeze mnie zmian, to będę głosował. Podobnie jeśli PiS będzie wymagał przegłosowania bloku ustaw dotyczących Polskiego Ładu – najpierw będą musieli przegłosować naszą ustawę” – podkreślił.

Na pytanie, czy w kolejnych wyborach zamierza kandydować z list PiS, odpowiedział, że “nad tym trzeba się będzie bardzo głęboko zastanowić”.

– Nie wykluczam startu z żadnych list. Ani PiS, ani Wiosny. Jeśli jeszcze będzie istnieć – dodał.

Paweł Kukiz wszedł do polityki parlamentarnej na fali sukcesu w wyborach prezydenckich w 2015 roku. Udało się mu wtedy uzyskać 20,8% głosów. Na fali tego poparcia wszedł wraz z powołanym przez siebie ruchem politycznym Kukiz’15 do Sejmu. Przypomnijmy, że głównym postulatem Kukiza były jednomandatowe okręgi wyborcze oraz walka z systemem politycznym III RP. Czy Kukiz wystartuje z list PiS?

polsatnews.pl

POLECAMY