W niedzielę wybory w ponad stu gminach – w reżimie sanitarnym

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wybory uzupełniające w reżimie sanitarnym

Wybory samorządowe / Fot. Lukasz2 Wikimedia Commons

W najbliższą niedzielę, w ponad stu gminach w całej Polsce odbędą się przedterminowe, ponowne i uzupełniające wybory. Budzącym największe emocje wyścigiem wyborczym jest rywalizacja o stanowisko prezydenta miasta w Rzeszowie. Wybory mają się odbyć w reżimie sanitarnym.

  • W miejscach, gdzie odbędą się w ten weekend wybory, obowiązywać będzie cisza wyborcza.
  • Na niedzielę 13 czerwca zaplanowano wybory przedterminowe, ponowne i uzupełniające w przeszło stu gminach w całej Polsce. W tym planowane, przedterminowe wybory prezydenta Rzeszowa.
  • GIS wydał zalecenie, które wskazuje przeprowadzenie procedur wyborczych zgodnie z obowiązującymi przepisami Rady Ministrów.
  • Zobacz także: Szczegóły porozumienia Kukiz’15 z PiS zostaną ogłoszone w przyszłym tygodniu

W miejscach, gdzie odbędą się w ten weekend wybory obowiązywać będzie cisza wyborcza. Potrwa od północy z piątku na sobotę, aż do zamknięcia lokali wyborczych w niedzielę. Wybory mają się odbyć w reżimie sanitarnym.

Jak podaje Państwowa Komisja Wyborcza, na niedzielę 13 czerwca zaplanowano wybory przedterminowe, ponowne i uzupełniające w przeszło stu gminach w całej Polsce, w tym przedterminowe wybory prezydenta Rzeszowa. O elekcję ubiegają się tam Grzegorz Braun (KWW Grzegorz Braun – Konfederacja), Konrad Fijołek (KWW Konrada Fijołka „Rozwój Rzeszowa 2.0”), Ewa Leniart (KWW Ewy Leniart Wspólny Dom Rzeszów) oraz Marcin Warchoł (KW Marcin Warchoł Tadeusz Ferenc – Dla Rzeszowa).

Z powodu nieustannie zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej, terminy niektórych z tych wyborów przesuwano po rekomendacjach Głównego Inspektora Sanitarnego.

We wszystkich gminach, w których na 13 czerwca zapowiedziane są wybory przedterminowe, ponowne i uzupełniające, lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21.

Głosowanie z uwzględnieniem przepisów Rady Ministrów

GIS wydał zalecenie, które wskazuje przeprowadzenie procedur wyborczych zgodnie z obowiązującymi przepisami Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Krajowe Biuro Wyborcze informuje, że każdy wyborca, przebywając na terenie lokalu wyborczego powinien mieć osłonięte maseczką usta i nos. Wyjątkiem jest uchylenie maseczki na prośbę komisji wyborczej podczas identyfikacji przy wydawaniu karty do głosowania.

Magdalena Pietrzak z Krajowego Biura Wyborczego dodaje, że w każdym lokalu wyborczym znajdą się środki do dezynfekcji rąk. Na wyborców będą czekać zdezynfekowane długopisy. Urzędnicy zachęcają do zabrania do lokalu swoich długopisów i rękawiczek. W trakcie głosowania dezynfekowana będzie górna część urny wyborczej oraz kabiny do głosowania. Lokale wyborcze będą regularnie wietrzone.

Przypomniano także o konieczności zachowania 1,5 metrowego dystansu między osobami w lokalach wyborczych.

Regulacje dotyczące ciszy wyborczej

Na terenie objętym wyborami lokalnymi obowiązywać będzie cisza wyborcza. Trwać będzie od północy z piątku na sobotę, aż do godziny 21:00 w niedzielę. Jak informuje Magdalena Pietrzak, cisza wyborcza dotyczy mediów regionalnych i ogólnopolskich, które swoim zasięgiem obejmują teren, gdzie odbywają się wybory.

Podczas trwania ciszy wyborczej, nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, czyli publicznie nakłaniać lub zachęcać do głosowania w określony sposób. Oznacza to, że m.in. nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych.

dorzeczy.pl

POLECAMY