USA: Sankcje wobec Białorusi przedłużone. Biden podpisał zarządzenie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sankcje wobec Białorusi przedłużone

bialy-dom-media-narodowe, USA / Fot. w:user:Geographer Wikimedia Commons

We wtorek prezydent Stanów Zjednoczonych przedłużył o rok sankcje wobec Białorusi. Dotyczą one niektórych przedstawicieli władz tego państwa. Joe Biden podpisał specjalne zarządzenie w tej sprawie, po czym zawiadomił Kongres.

  • Według amerykańskiego prawa prezydent co roku musi przedłużać, lub uchylać nałożone przez administrację Stanów Zjednoczonych sankcje.
  • Po raz pierwszy, sankcje wobec Białorusi zastosował w 2006 roku prezydent George W. Bush. Obejmowały m. in. prezydenta Alaksandra Łukaszenkę.
  • Od 3 czerwca bieżącego roku, Stany Zjednoczone rozszerzyły sankcje wobec Białorusi o szereg przedsiębiorstw związanych z sektorem energetycznym.
  • Zobacz także: USA: „Joint za zaszczepienie!” Co jeszcze wymyślą…?

Według amerykańskiego prawa prezydent co roku musi przedłużać, lub uchylać nałożone przez administrację Stanów Zjednoczonych sankcje. Do jego obowiązku należy również powiadomienie o tym fakcie Kongresu. Sankcje wobec Białorusi zostały według tej procedury przedłużone.

Biden oskarżył niektórych członków rządu Białorusi o podważanie procesów demokratycznych oraz instytucji tego kraju Europy Wschodniej. Do listy zastrzeżeń dodał naruszanie praw człowieka związane z represjami politycznymi i angażowanie się w korupcję publiczną.

“działania i polityka niektórych przedstawicieli rządu Białorusi i innych osób… nadal stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i polityki zagranicznej USA” – twierdzi w dokumencie Biden.

“naruszają także procesy demokratyczne i instytucje Białorusi. Dochodzi do naruszeń praw człowieka związanych z represjami politycznymi… a także do korupcji i sprzecznego z prawem wykorzystywania mienia państwowego” – napisał dalej.

Po raz pierwszy, sankcje na Białoruś nałożył w 2006 roku prezydent George W. Bush. Obejmowały m. in. prezydenta Alaksandra Łukaszenkę, sekretarza Rady Bezpieczeństwa, ministra sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, szefa KGB oraz szefa państwowej telewizji i radia.

Od 3 czerwca bieżącego roku, Stany Zjednoczone rozszerzyły sankcje wobec Białorusi o szereg przedsiębiorstw związanych z sektorem energetycznym.

polsatnews.pl, news.cgtn.com

POLECAMY