UE idzie na wojnę z korporacjami! “Zmusi je do przejrzystości podatkowej”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

UE idzie na wojnę z korporacjami. Wspólnota zamierza zmusić międzynarodowe korporacje, by zachowywały przejrzystość podatkową.

  • Unia Europejska od lat pracowała nad projektem praw zmuszających wielkie korporacje do przejrzystości podatkowej
  • 1 czerwca obradujący osiągnęli porozumienie w sprawie
  • Międzynarodowe korporacje będą musiały wykazywać publicznie dane na temat swoich dochodów, jak i wysokości płaconych podatków

Wydaje się, że UE faktycznie idzie na wojnę z korporacjami. Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i rządów państw członkowskich osiągnęli porozumienie. Jego owocem mają być nowe przepisy unijne. Mają one zmusić międzynarodowe korporacje do ujawnienia, ile zarabiają we Wspólnocie. Korporacje będą również musiały ujawnić, ile płacą podatków.

Nowe przepisy mają obejmować 27 państw Unii. Pod lupę zostaną wzięte firmy, które mają powyżej 750 milionów euro dochodu i działają w więcej, niż jednym państwie członkowskim. Unia oczekuje, że firmy udostępnią informacje dotyczące ich dochodów, jak i podatków, które płacą. Sprawozdania będą musiały być udostępnione w Internecie.

Wspólnota domaga się jak największej transparentności. Korporacje będą musiały przedstawić dane rozbite na konkretne pozycje. Działania Unii spotkały się z krytką organizacji Oxfam, która uważa, że wiele rajów podatkowych wciąż uniknie kontroli. „UE daje wielonarodowym korporacjom wiele możliwości dalszego unikania podatków, poprzez przenoszenie zysków do rajów podatkowych poza UE, takich jak Bermudy, Kajmany i Szwajcaria” – stwierdza ekspertka ds. podatków, Chiara Putaturo. Dodaje, że wymóg tak dużych obrotów wyklucza z obowiązku przejrzystości nawet 90% międzynarodowych korporacji.

Euractiv

POLECAMY