Watykan: Oskarżenia wobec abp. Stanisława Gądeckiego bezpodstawne

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Abp Stanisław Gądecki.

Abp Stanisław Gądecki. / Fot. Silar Wikimedia Commons

Stolica Apostolska uznała za bezpodstawne oskarżenia wobec abp. Stanisława Gądeckiego w sprawie rzekomych zaniedbań w kwestii nadużyć seksualnych popełnionych wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów. Informację podała we wtorek Nuncjatura Apostolska w Polsce.

  • Stolica Apostolska przeprowadziła postępowanie w sprawie rzekomych zaniedbań abp. Stanisława Gądeckiego w kwestii nadużyć seksualnych w polskim kościele.
  • Na abp. Gądeckiego poskarżył się papieżowi Janusz Szymik, ofiara księdza pedofila.
  • Postępowanie odbyło się na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego.
  • Zobacz także: Syn Banasia komentuje: Kaczyński obawia się NIK

Jak podaje oficjalny komunikat, z powodu formalnych zgłoszeń Stolica Apostolska przeprowadziła postępowanie w sprawie rzekomych zaniedbań abp. Stanisława Gądeckiego w kwestii nadużyć seksualnych popełnionych wobec osób małoletnich przez jednego kapłana archidiecezji poznańskiej i jednego kapłana diecezji bielsko-żywieckiej. Postępowanie odbyło się na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi. Oskarżenia wobec abp. Stanisława Gądeckiego złożył Janusz Szymik.

Na abp. Gądeckiego poskarżył się papieżowi Janusz Szymik, ofiara księdza pedofila.

“Nie postąpił jak człowiek sumienia. W polskim Kościele pokrzywdzeni nie mają dla biskupów znaczenia” – napisał Szymik.

W październiku Szymik skierował do papieża podobny list ws. kard. Stanisława Dziwisza, który również miał nie interweniować w jego sprawie.

Watykan ustosunkował się do pozwu Szymika w oficjalnym komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce. Uznał za bezpodstawne zarzuty wobec abp. Stanisława Gądeckiego w sprawie rzekomych zaniedbań w kwestii nadużyć seksualnych popełnionych wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów.

“Po dokładnej analizie zebranej dokumentacji, Stolica Apostolska uznała powyższe oskarżenia za bezpodstawne, wobec czego skargi złożone w tych sprawach zostają oddalone, a postępowanie uznaje się za zakończone” – podaje komunikat.

rmf24.pl tvp.info rp.pl

POLECAMY