Ministerstwo Sprawiedliwości: Nie każdy będzie mógł odziedziczyć spadek

Dodano   0
  Loading
Sejm RP

Sala plenarna Sejmu. / Fot. Szczebrzeszynski Wikimedia Commons

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada nowelizację przepisów Kodeksu cywilnego, która w swoich regulacjach określa prawo spadkowe. Jak wynika z pierwszych analiz proponowanych zmian, nie każdy będzie mógł odziedziczyć spadek.

  • W najbliższych dniach ma zostać opublikowany projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego. Zawężony zostanie krąg spadkobierców.
  • Jak argumentuje resort sprawiedliwości, prawo do dziedziczenia sięga obecnie zbyt daleko i dochodzi do sytuacji, że w kolejce po spadek ustawiają się osoby, które albo wcale, albo ledwo znały zmarłego.
  • Kolejną zmianą jest regulacja wyłączająca z możliwości dziedziczenia osoby, które przez lata uchylały się od obowiązku alimentacyjnego. W nowelizacji ustawy ma to zostać uregulowane poprzez „przesłankę niegodności dziedziczenia”.
  • Zobacz także: Lekarz zdiagnozował astmę online. Pacjentka miała raka płuc

W najbliższych dniach ma zostać opublikowany projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego. Zawężony zostanie krąg spadkobierców. Wynika z niej, że nie każdy będzie mógł odziedziczyć spadek. Główną zmianą ma być ograniczenie prawa do dziedziczenia dla dalszej rodziny. Chodzi między innymi o sytuację, w której po dziadkach dziedziczyć mogą stryjeczne i cioteczne wnuki. To właśnie ma zmienić nowelizacja przepisów Kodeksu cywilnego.

Jak argumentuje resort sprawiedliwości, prawo do dziedziczenia sięga obecnie zbyt daleko i dochodzi do sytuacji, że w kolejce po spadek ustawiają się osoby, które albo wcale, albo ledwo znały zmarłego.

Przepisy znajdą zastosowanie, gdy osoba przekazująca nie dożyje otwarcia spadku. Jeśli wcześniej sporządzi testament, to w pierwszej kolejności prawo do dziedziczenia będą miały osoby w nim wskazane.

Przesłanka o “niegodności dziedziczenia”

Kolejną zmianą jest regulacja wyłączająca z możliwości dziedziczenia osoby, które przez lata uchylały się od obowiązku alimentacyjnego. W nowelizacji ustawy ma to zostać uregulowane poprzez przesłankę o “niegodności dziedziczenia”. Oznacza to, że jeśli któryś z rodziców opuścił rodzinę lub nie łożył na jej utrzymanie, to zostanie automatycznie wyłączony z możliwości przejęcia majątku po dziecku. Zanim do pozbawienia prawa do dziedziczenia dojdzie, sąd ustali okoliczności sprawy. Rozstrzygnie,czy osoba nie płaciła alimentów, bo się od tego uchylała, czy nie płaciła z przyczyn obiektywnych, takich jak np. brak pracy.

Jeśli proces legislacyjny przebiegnie sprawnie, nowe przepisy mogą wejść w życie od początku 2022 roku.

nczas.com

POLECAMY