Nord Stream 2: Prezydent Ukrainy krytykuje zniesienie sankcji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Nord Stream 2

Nord Stream 2 / Fot. Pjotr Mahhonin/Wikimedia Commons

Jak podkreśla prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, Ukraina jest bardzo zaskoczona decyzją Prezydenta Stanów Zjednoczonych o zniesieniu sankcji na Nord Stream 2. Nowy gazociąg prowadzony po dnie Bałtyku nazwał “bronią w rękach Rosji”.

  • Stany Zjednoczone, pomimo wcześniejszych zapowiedzi twardej polityki wobec Niemiec i Rosji w sprawie Nord Stream 2 zniosły większość sankcji na to właśnie przedsięwzięcie.
  • Zełenski twierdzi, że zniesienie sankcji oraz ułatwienie zakończenia budowy gazociągu Nord Stream 2 jest “bronią” w rękach Rosjan.
  • Prezydent Ukrainy deklaruje gotowość do spotkania z Bidenem w dowolnym czasie i miejscu. Musi się to jednak stać przed jego spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem 16 czerwca w Genewie.
  • Zobacz także: Od dziś startują szczepienia młodzieży w wieku 12-15 lat

Stany Zjednoczone, pomimo wcześniejszych zapowiedzi twardej polityki wobec Niemiec i Rosji w sprawie gazociągu zniosły większość sankcji na to właśnie przedsięwzięcie. Władze USA pod koniec maja zdecydowały o odstąpieniu od sankcji wobec budującej ten rurociąg spółki Nord Stream 2 AG. Zełenski w rozmowie z portalem Axios zaznaczył, że Ukraina była “bardzo nieprzyjemnie zaskoczona” tą decyzją. Dodał, że dowiedział się o niej z mediów.

Gazociąg “bronią” w rękach Rosji?

Prezydent Ukrainy twierdzi, że zniesienie sankcji oraz ułatwienie zakończenia budowy gazociągu Nord Stream 2 jest “bronią” w rękach Rosjan. Podkreśla także, że nie do końca rozumie zachowanie Amerykanów, którzy zapewniali go o wspólnych interesach w tym regionie. Nie oczekiwał, że amunicję do rzeczonej “broni” dostarczą Rosjanom właśnie przedstawiciele administracji rządu USA.

Zełenski stwierdził, , że prezydent USA Joe Biden wciąż ma możliwość powstrzymania dokończenia tego projektu. Podkreślił też, że kwestia dołączenia Ukrainy do NATO powinna zostać podjęta natychmiast ze względu na bezpośrednie zagrożenie jego kraju. Dodał, że prawdziwym sygnałem byłoby otrzymanie przez Ukrainę Planu Działań na rzecz Członkostwa (Membership Action Plan – MAP).

Prezydent Ukrainy deklaruje gotowość do spotkania z Bidenem w dowolnym czasie i miejscu. Musi się to jednak stać przed jego spotkaniem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem 16 czerwca w Genewie.

polsatnews.pl

POLECAMY