UE podpisała kontrakt na dostawy leku na koronawirusa. Czeka na zatwierdzenie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Medyk rozrywa karteczkę "COVID-19".

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Elliot Alderson /Pixabay

UE zawarła porozumienie na dostawy 55 tys. dawek nowego leku na koronawirusa. Został on przygotowany przez amerykańskiego producenta Regeneron i szwajcarską firmę farmaceutyczną Roche. Teraz czeka na zatwierdzenie przez Europejską Agencję Leków (EMA) lub krajowe organy regulacyjne.

  • Nie wiadomo, kiedy nowy lek na koronawirusa miałby zacząć być podawany na terenie UE. EMA nie wyznaczyła daty ewentualnego zatwierdzenia tego preparatu, ponieważ firmy muszą najpierw formalnie złożyć wniosek o warunkowe zezwolenie.
  • Umowa obejmuje 37 krajów europejskich, w tym Wielką Brytanię i inne kraje spoza UE.
  • Spodziewane są kolejne tego typu porozumienia, zawierane przez Unię Europejską.
  • Zobacz także: Amantadyna przeciwdziała objawom przewlekłego zmęczenia? Potwierdzają to wstępne obserwacje kliniczne

UE zabezpieczyła 55 tys. dawek preparatu – poinformował rzecznik Komisji Europejskiej. Nie wiadomo, kiedy miałyby się rozpocząć dostawy nowego leku na koronawirusa do UE. EMA podała, że nie wyznaczyła daty ewentualnego zatwierdzenia tego preparatu, ponieważ firmy muszą najpierw formalnie złożyć wniosek o warunkowe zezwolenie.

Szwajcarska firma Roche poinformowała, że umowa obejmuje 37 krajów europejskich, w tym Wielką Brytanię i inne kraje spoza UE. Według agencji Reuters, UE chce zapewnić dostawy szerszej grupy leków skutecznych na COVID-19. Należy się więc spodziewać, że w dalszym czasie mogą być podpisywane kolejne umowy.

Poszczególne kraje europejskie będą mogły kupić lek Roche-Regeneron po jego zatwierdzeniu przez Europejską Agencję Leków (EMA) lub krajowe organy regulacyjne.

rmf24.pl

POLECAMY