Młody Polak bohaterem! Wywalczył prawdę we francuskich podręcznikach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Młody Polak bohaterem, po wywalczeniu prawdy historycznej w francuskim sądzie

Jakub Vaugon, Francja, Polska, bohater, pamięć historyczna, prawda, historia, II wojna światowa, obóz zagłady, Treblinka, proces sądowy / fot. Facebook/Muzeum Powstania Warszawskiego

Młody Polak stał się bohaterem po tym jak po kilku latach wywalczył we francuskim sądzie zmianę informacji. Do tej pory w podręcznikach od historii w sposób nieprawdziwy przedstawiano Polaków jako współwinnych niemieckich zbrodni w obozie zagłady w Treblince. 19-letni Jakub Vaugon z polsko-francuskiej rodziny pomimo przeszkód w postaci, szkoły do której uczęszczał w 2017 roku postanowił wspólnie z rodzicami zawalczyć o prawdę. Teraz wydawca podręcznika od historii musi nie tylko wprowadzić stosowne zmiany, ale również wystosować oficjalne przeprosiny za przedstawianie fałszywych informacji.

  • Po kilku latach młody Polak z Francji Jakub Vaugon wygrał proces sądowy z francuskim wydawcą od historii
  • W podręcznikach do gimnazjum nastolatek odkrył w 2017 roku kłamstwa na temat Polaków rzekomo współpracujących z nazistowskimi Niemcami
  • Okupowani Polacy mieli być współwinni ludobójstwa dokonywanego w niemieckim obozie zagłady w Treblince
  • Zobacz także: Media Narodowe znów zablokowane przez YouTube. Niewygodny wywiad

Do niezwykłej historii doszło we Francji, gdzie Młody Polak stał się niespodziewanie bohaterem stojącym w obronie prawdy historycznej, a także w obronie dobrego imienia Polski. Zaledwie 19-letni obecnie Jakub Vaugon już 4 lata uczęszczając do gimnazjum temu zauważył w swoim podręczniku do historii niesprawiedliwy opis Polaków z czasów drugiej wojnie.

Młody Polak wywalczył prawdę historyczną!

Urodzony we Francji Młody Polak, Jakub Vaugon z polsko-francuskiej rodziny postanowił wraz ze swoimi rodzicami zawalczył w sądzie o prawdę historyczną. W gimnazjalnym podręczniku od historii spostrzegł, że wydawca w sposób nieprawdziwy ukazał Polaków jako współwinnych mordowania więźniów obozu zagłady w Treblince. Przypisanie Polakom współpracy z nazistowskimi Niemcami, rozzłościło nastolatka.

“W 2017 roku na lekcji historii we francuskim gimnazjum zaprotestował przeciwko stwierdzeniu zawartemu w podręczniku, mówiącemu o tym, że Polacy w obozie zagłady w Treblince pomagali Niemcom w ludobójstwie Żydów i więźniów innych narodowości” – czytamy we wpisie Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku,

Po kilku latach procesu sądowego, uznano w końcu rację po stronie polsko-francuskiego nastolatka. Sędzia nakazał wydawcy podręcznika do historii wprowadzenie niezwłocznie zmiany w swoich książkach, a także nakazał zamieścić oficjalne przeprosiny za szerzenie fałszywych informacji na temat Polaków w okresie II wojny światowej.

Jego dokonanie zostało uznane przez kapitułę nagrody im. Jana Rodowicza “Anody”, który został nominowany do przeprowadzonej już IX edycji tego konkursu organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Laureatami IX edycji Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody” zostali: w kategorii „Wyjątkowy czyn” – Andrzej Sirowacki, „Całokształt dokonań” – Elzbieta Krajewska-Kułak, „Akcja -społeczna” – Bartosz Rutkowski. Do konkursu zostało przyjętych 71 zgłoszonych przez społeczność osób.

o2.pl

POLECAMY