Podróż Bidena do Europy. Warszawy nie odwiedzi

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Podróż Bidena do Europy podkreśli zaangażowanie USA w odbudowę sojuszy

Joe Biden, USA / fot. flickr.com

Prezydent USA Joe Biden uda się w czerwcu do Wielkiej Brytanii, Belgii i Szwajcarii. To jego pierwsza podróż zagraniczna, która ma uwydatnić zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w odbudowę sojuszy i ożywienie relacji transatlantyckich

  • Biden spotka się 10 czerwca z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem. Natomiast, 11 i 12 weźmie udział w szczycie G7 w Kornwalii.
  • 13 czerwca prezydent przeprowadzi dwustronne spotkania z przywódcami G7, a wraz z żoną spotka się z brytyjską królową Elżbietą II.
  • W Brukseli 14 czerwca amerykański przywódca weźmie udział w szczycie NATO.
  • 15 czerwca w Brukseli Biden weźmie udział w szczycie USA-UE
  • 16 czerwca odbędzie się dwustronny szczyt Bidena z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
  • Zobacz także: Hongkong: Aresztowanie opozycjonistki w rocznicę Tiananmen

“Pierwsza dama Jill Biden dołączy do prezydenta podczas pobytu w Wielkiej Brytanii. Podróż podkreśli zaangażowanie Ameryki w odbudowę naszych sojuszy, ożywienie relacji transatlantyckich i ścisłą współpracę z naszymi sojusznikami i wielostronnymi partnerami, aby sprostać globalnym wyzwaniom i lepiej zabezpieczyć interesy Ameryki” – zaznaczyła Psaki.

Plan podróży Joe Bidena do Europy

Jen Psaki opisała plan podróży Bidena do Europy. Wyszczególniła, że spotka się on 10 czerwca z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem, a 11 i 12 weźmie udział w szczycie G7 w Kornwalii.

„Wzmocni to nasze zaangażowanie na rzecz multilateralizmu (…) realizacji kluczowych priorytetów polityki amerykańskiej w zakresie zdrowia publicznego, ożywienia gospodarczego i zmian klimatycznych, a także zademonstruje solidarność i wspólne wartości największych demokracji” – oceniła rzeczniczka.

13 czerwca prezydent przeprowadzi dwustronne spotkania z przywódcami G7, a wraz z żoną spotka się z brytyjską królową Elżbietą II.

W Brukseli 14 czerwca amerykański przywódca weźmie udział w szczycie NATO.

“Prezydent Biden potwierdzi zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz NATO, bezpieczeństwa transatlantyckiego i obrony kolektywnej” – powiedziała Psaki.

15 czerwca w Brukseli Biden weźmie udział w szczycie USA-UE. “Podkreśli (to) nasze zaangażowanie w silne partnerstwo transatlantyckie oparte na wspólnych interesach i wartościach” – wyjaśniła rzeczniczka.

Powiadomiła także, że podróż Bidena do Europy zakończy się w Genewie. Zaplanowano tam m.in. dwustronny szczyt Bidena z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Ma się to odbyć 16 czerwca.

tysol.pl

POLECAMY