Na 100 dni przed beatyfikacją kard. Wyszyńskiego rusza akcja #Beatyfikacja

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
100 dni przed beatyfikacją kard. Wyszyńskiego prymas tysiąclecia

prymas tysiąclecia, kardynał stefan wyszyński / foto. Cezary p Wikimedia Commons

Publikując w mediach społecznościowych wpisy, filmy czy zdjęcia związane z kard. Stefanem Wyszyńskim i matką Różą Czacką można włączyć się w akcję #Beatyfikacja – poinformował inicjator projektu, informacyjno-społecznościowy portal polonijny PolskiFR.fr.

  • 100 dni przed beatyfikacją na portalu i w mediach społecznościowych zamieszczane będą różnorodne materiały dotyczące kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej, założycielki Dzieła Lasek.
  • Cytowana w komunikacie dyrektorka Instytutu Prymasowskiego Stefana kard. Wyszyńskiego Michalina Jankowska przypomniała, że od 5 czerwca pozostaje 100 dni do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i matki Czackiej.
  • Jankowska przypomniała, że w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie co miesiąc 28 dnia miesiąca odprawiana była msza św. z prelekcją prezentującą nauczanie kard. Wyszyńskiego.
  • 23 kwietnia 2021 r. kard. Nycz poinformował, że uroczysta beatyfikacja kard. Wyszyńskiego odbędzie się 12 września 2021 r. w Warszawie wraz z beatyfikacją Matki Róży Czackiej.
  • Zobacz także: KO złoży projekt ustawy dotyczący ochrony zwierząt. Co zawiera?

100 dni przed beatyfikacją na portalu i w mediach społecznościowych zamieszczane będą różnorodne materiały dotyczące Prymasa Tysiąclecia i matki Róży Czackiej, założycielki Dzieła Lasek.

Inicjatywa z założenia daje autorom dużą dowolność w przygotowaniu treści: może to być komentarz do jakiegoś fragmentu nauczania prymasa i przesłania matki Czackiej, własne wspomnienia związane z przyszłymi błogosławionymi, zachęta do sięgnięcia po książkę lub film o prymasie i matce, itp.” – wyjaśniono.

#Beatyfikacja

Cytowana w komunikacie dyrektorka Instytutu Prymasowskiego Stefana kard. Wyszyńskiego Michalina Jankowska przypomniała, od 5 czerwca pozostaje 100 dni do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i matki Czackiej.

„Zachęcam do dzielenia się w mediach społecznościowych cytatami z wypowiedzi kard. Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej, swoimi przemyśleniami o nich oraz różnymi inicjatywami. Każdy może włączyć się w akcję, publikując w mediach społecznościowych wpisy, krótkie filmiki czy zdjęcia. A do tego dajemy hasztag #Beatyfikacja, który połączy wszystkie te treści” – zaapelowała.

Poinformowała, że przygotowaniom do podwójnej beatyfikacji towarzyszą różne inicjatywy.

„Stowarzyszenie Szkół im. Księdza Prymasa zorganizowało konkurs o ABC Społecznej Krucjaty Miłości. Inne szkoły podejmowały podobne działania. My jako Instytut Prymasowski przeprowadziliśmy konkurs kuratoryjny dla dzieci szkół podstawowych” – wymieniła Jankowska.

„Na naszej stronie wyszynskiprymas.pl rozbudowaliśmy galerię zdjęć, pliki dźwiękowe z głosem ks. prymasa, bazę prezentującą jego nauczanie oraz świadectwa osób, które spotkały prymasa lub żyją jego dziedzictwem” – zaznaczyła.

Dodała, że Fundacja „Czas to Miłość” przygotowała czytanki majowe poświęcone kard. Wyszyńskiemu, prezentowane m.in. w kościołach.

Proces beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

Jankowska przypomniała, że w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie co miesiąc 28 dnia odprawiana była msza św. z prelekcją prezentującą nauczania kard. Wyszyńskiego.

„Warto wspomnieć też grę planszową o prymasie opracowaną przez państwa Kreczków i książkę „Stefek” Piotra Kordyasza. To są oczywiście tylko przykłady” – podkreśliła Jankowska.

Proces beatyfikacyjny kard. Wyszyńskiego na szczeblu diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1989 r. W stulecie urodzin rozpoczął się rzymski proces beatyfikacyjny.

8 grudnia 2017 r. dekret o heroiczności cnót podpisał papież Franciszek. 29 listopada 2018 r. konsylium lekarskie Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zatwierdziło cud za jego wstawiennictwem, a 2 października 2019 r. papież Franciszek podpisał dekret zatwierdzający ten cud:L uzdrowienie chorej na nowotwór tarczycy.

21 października 2019 r. kard. Kazimierz Nycz ogłosił, że beatyfikacja odbędzie się 7 czerwca 2020 na placu Piłsudskiego w Warszawie, ale 28 kwietnia 2020 r. została ona zawieszona w związku z pandemią koronawirusa.

23 kwietnia 2021 r. kard. Nycz poinformował, że uroczysta beatyfikacja kard. Wyszyńskiego odbędzie się 12 września 2021 r. w Warszawie wraz z beatyfikacją Róży Czackiej.

tvp.info

POLECAMY