Departament Stanu USA odniósł się do rosnącej liczby ataków na Żydów, synagogi i instytucje żydowskie w Niemczech. – USA są wielce zaniepokojone wciąż wzrastającym antysemityzmem – przekazał Departament Stanu.
- W reakcji na eskalację konfliktu pomiędzy Izraelem a Strefą Gazy nasiliła się liczba ataków na Żydów w Niemczech.
- USA są wielce zaniepokojone wciąż wzrastającym antysemityzmem – przekazał Departament Stanu.
- Departament Stanu podkreślił zaangażowanie administracji urzędującego prezydenta USA Joego Bidena w walkę z antysemityzmem w kraju oraz za granicą.
- W oświadczeniu zapewniono, że przedstawiciele Departamentu Stanu spotykają się z przywódcami rządów innych krajów, społeczeństwami obywatelskimi i wspólnotami religijnymi na całym świecie, aby „realizować priorytety polityczne” i omawiać kroki, jakie można podejmować w walce z antysemityzmem.
- Zobacz także: Podróż Bidena do Europy. Warszawy nie odwiedzi
W miarę rozwoju sytuacji na Bliskim Wschodzie, zwiększa się temperatura nastrojów antyżydowskich w społeczeństwie niemieckim. Rozwój konfliktu pomiędzy Izraelem, a Strefą Gazy dał podłoże do eskalacji antysemityzmu w Niemczech. Liczba ataków na Żydów wzrasta i wynosi średnio sześć na dobę. Antysemityzm w Niemczech jest coraz bardziej dostrzegalnym zjawiskiem społecznym. Policja donosi o napadach na synagogi, instytucje żydowskie, podpaleniach flag Izraela i brutalnych atakach na wyznawców judaizmu.
Apel administracji amerykańskiej
Biały Dom podkreślił zaangażowanie administracji urzędującego prezydenta USA Joego Bidena w walkę z antysemityzmem w kraju oraz za granicą. Prezydent mówił o czujności i otwartym przeciwstawianiu się odradzającej się fali antysemityzmu na świecie.
„Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone wciąż wysokimi poziomami – a w niektórych miejscach wzrastającymi liczbami incydentów – antysemityzmu w wielu krajach. Stany Zjednoczone nie są obojętne na te incydenty i musimy traktować poważnie przemoc, która często towarzyszy antysemityzmowi, i niebezpieczne kłamstwa, które leżą u jej podłoża. Musimy zestawiać kłamstwa z faktami oraz odpowiadać sprawiedliwością na przestępstwa na tle nienawiści” – przekazano w oświadczeniu.
Departament Stanu zamierza podjąć konkretne działania, żeby zwalczać antysemityzm na świecie. Są to między innymi „rozpoznawanie i potępianie przejawów antysemityzmu; budowanie koalicji w celu promowania tolerancji; praca z sojusznikami i partnerami żeby zapewnić fizyczne bezpieczeństwo społecznościom żydowskim, pomoc krajom w rejestrowaniu przypadków, śledztwie, stawianiu oskarżeń oraz wyznaczaniu odpowiednich kar za przestępstwa na tle nienawiści”.
Przedstawiciele Departamentu Stanu spotykają się z przywódcami rządów innych krajów, społeczeństwami obywatelskimi i wspólnotami religijnymi na całym świecie. Ich celem jest realizacja priorytetów politycznych i omawianie kroków, jakie można podejmować w walce z antysemityzmem. W tym celu angażują się w działania Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA).