USA: Zabójca George’a Floyda prosi o łagodny wyrok

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Więzienie

Więzienie / fot. Lorie Shaull Wikimedia Commons

Były policjant Derek Chauvin, zabójca Afroamerykanina George’a Floyda, poprosił w środę sędziego o łagodny wymiar kary. Prokuratura stwierdziła, że ​​jego zbrodnia “wstrząsnęła sumieniem narodu” i powinien on zostać uwięziony na 30 lat.

  • We wniosku złożonym w sądzie Eric Nelson, obrońca Chauvina, zapewnia, że jego klient nie był świadomy popełnienia tej zbrodni, bowiem był przekonany, że wypełnia swoje obowiązki.
  • Za pośrednictwem swego obrońcy Chauvin poprosił sędziego o łagodny wyrok.
  • W kwietniu ława przysięgłych uznała byłego policjanta winnym zabójstwa George’a Floyda.
  • 46-letni George Floyd zmarł 25 maja 2020 roku w trakcie aresztowania w Minneapolis. Powodem zatrzymania był zarzut użycia w sklepie fałszywego 20-dolarowego banknotu.
  • Zobacz także: Floryda: Ustawa regulująca współzawodnictwo w kobiecych sportach

We wniosku złożonym w sądzie Eric Nelson, obrońca Chauvina, zapewnia, że jego klient nie był świadomy popełnienia tej zbrodni. Był przekonany, że wypełnia swoje obowiązki, pomagając – tak jak był szkolony – innym policjantom zatrzymać George’a Floyda.

Zbrodnia pana Chauvina jest bardziej błędem popełnionym w dobrej wierze na podstawie jego doświadczenia jako funkcjonariusza policji i jego wyszkolenia niż zamierzonym działaniem niezgodnym z prawem – przekonywał obrońca Dereka Chauvina

Za pośrednictwem swego obrońcy Chauvin poprosił sędziego o łagodny wyrok – w zawieszeniu i zaliczenie na poczet kary dotychczasowego aresztu. 

Wyrok w zawieszeniu Eric Nelson uzasadnił tym, że w więzieniu jego klient może stać się celem ataków. Zwrócił się także do sądu o uwzględnienie faktu, że Chauvin nie był karany i nie miał wcześniej żadnych konfliktów z prawem.

Prokuratura: Jego działania wstrząsnęły sumieniem narodu

We wniosku złożonym w środę w sądzie prokuratura podkreśliła, że Chauvin działał ze szczególnym okrucieństwem i zasługuje na 30 lat więzienia. – Jego działania wstrząsnęły społeczeństwem i sumieniem narodu, wywołując falę żalu i protestów – napisali prokuratorzy.

W kwietniu ława przysięgłych uznała byłego policjanta winnym zabójstwa George’a Floyda. Chauvin został w sądzie skuty i przewieziony do więzienia – 25 czerwca sędzia Peter Cahill ma ogłosić wymiar kary.

Śmierć George’a Floyda i fala protestów

46-letni George Floyd zmarł 25 maja 2020 roku w trakcie aresztowania w Minneapolis. Powodem zatrzymania był zarzut użycia w sklepie fałszywego 20-dolarowego banknotu. 

Początkowo stawiał opór, obezwładnił go biały funkcjonariusz Derek Chauvin. Według prokuratury policjant przyciskał kolanem szyję leżącego już na ziemi i skutego mężczyzny przez około 9 i pół minuty. Z kolei kasjer ze sklepu, w którym zmarły zapłacił fałszywym banknotem, zeznał że podczas rozmowy w sklepie Floyd sprawiał takie wrażenie, że „wygląda na to, że był na haju”. Pojawiły się sugestie, że Floyd zmarł z powodu przedawkowania narkotyków, czego jednak sąd nie uwzględnił.

Śmierć Floyda rozpętała falę demonstracji i oskarżeń wobec policji o przemoc. Zrodziła także debatę o rasizmie, ponieważ funkcjonariuszom zarzucano brutalne traktowanie i zabijanie podczas interwencji zwłaszcza Afroamerykanów.

W Minneapolis i wielu innych miastach USA na demonstracjach gromadziły się dziesiątki tysięcy ludzi. W wielu przypadkach protesty przeradzały się w nocne zamieszki ze strzelaninami, grabieżami i aktami wandalizmu.

rmf24.pl

POLECAMY