PO zdąży z podpisami pod projektem likwidacji TVP INFO? Ostatnie tygodnie zbiórki

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
znany poseł PO

Zbiórka podpisów, Platforma Obywatelska / fot. yonash3k Wikimedia Commons

Politycy PO prowadzą w całej Polsce zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ws. likwidacji abonamentu RTV i telewizji TVP Info. Uważają ją za „stację propagandową”. Czas na zebranie wymaganych prawem 100 tys. podpisów mają do lipca.

  • Likwidacja TVP Info to jedna z zapowiedzi Trzaskowskiego z kampanii prezydenckiej, powtórzona w lutym tego roku podczas wspólnego wystąpienia prezydenta Warszawy i lidera PO Borysa Budki.
  • Komitet inicjatywy ustawodawczej, którego szefem jest sam prezydent stolicy (także wiceprzewodniczący PO), został w lutym zgłoszony w Sejmie, a na przełomie kwietnia i maja doczekał się przyjęcia przez marszałek Elżbietę Witek.
  • Wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS), odnosząc się niedawno do inicjatywy głównej partii opozycyjnej i jej wiceszefa, ocenił w TVP Info, że Platforma to partia „likwidatorska, niemająca żadnego pozytywnego programu”.
  • Projekt, pod którym podpisy zbiera PO, jest dostępny na stronie stoptvp.info i zakłada przede wszystkim zmiany w ustawie o opłatach abonamentowych oraz ustawie o radiofonii i telewizji.
  • Zobacz także: Strzelanina na Mazowszu. Nie żyje mężczyzna

Likwidacja TVP Info to jedna z zapowiedzi Trzaskowskiego z kampanii prezydenckiej. Powtórzona została w lutym tego roku podczas wspólnego wystąpienia prezydenta Warszawy i lidera PO Borysa Budki. Obaj politycy zaproponowali wówczas stworzenie „koalicji 276”. Jest to forum współpracy opozycji (nazwa nawiązywała do liczby głosów, która jest potrzebna w Sejmie do odrzucenia prezydenckiego weta). Trzaskowski poinformował też, że rozpoczyna zbiórkę pod obywatelskim projektem ustawy dotyczącej likwidacji TVP Info i abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Zbiórka podpisów trwa pod nadzorem Trzaskowskiego

Komitet inicjatywy ustawodawczej, którego szefem jest sam prezydent stolicy (także wiceprzewodniczący PO), został w lutym zgłoszony w Sejmie. Na przełomie kwietnia i maja doczekał się przyjęcia przez marszałek Elżbietę Witek.

Jeszcze zimą pod inicjatywą zgromadzono 7 tysięcy podpisów (do zgłoszenia w Sejmie komitetu potrzeba tysiąc podpisów). Na dobre zbiórka ruszyła jednak dopiero kilkanaście dni temu. Prowadzą ją w całej Polsce politycy Platformy Obywatelskiej, młodzieżówka partii Stowarzyszenie Młodych Demokratów oraz wolontariusze. Czas na zgromadzenie wymaganych 100 tysięcy podpisów komitet na czele z Trzaskowskim ma do lipca.

“Zbiórka ruszyła na ostro dopiero wtedy, kiedy zostały zdjęte obostrzenia covidowe, kiedy można było wyjść do ludzi, rozstawić stoliki. Mamy więc tak naprawdę za sobą jeden taki pełny weekend pracy struktur i ludzie bardzo, bardzo chętnie podpisują” – podkreśla w rozmowie z PAP sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński.

Przedstawiciele PO spokojni o powodzenie projektu

Jak zapewnił, inicjatorzy obywatelskiego projektu są spokojni o to, że do wakacji zbiórka podpisów uzyska wymagane poparcie dla przedsięwzięcia.

“Ludzie mają dość tego, co wyprawia publiczna telewizja i właśnie na ulicach pokazują nam, że ten pomysł zamknięcia radiowęzła PiS-u, a w przyszłości przywrócenia normalnej telewizji, jest po prostu dobry” – powiedział Kierwiński.

Sam Trzaskowski kilka dni temu także włączył się w akcję.

“+Sprawdzone+ informacje i +szokujące+ paski TVP Info już dawno przestały być śmieszne – ta propaganda jest po prostu niebezpieczna. Dlatego zbieramy podpisy pod projektem ustawy o likwidacji tej stacji i abonamentu RTV. Obywatele mają prawo do rzetelnych informacji! #stoptvpinfo” – napisał wiceszef PO na Twitterze i zamieścił relację fotograficzną ze swej zbiórki.

Zbiórka podpisów PO nie obyła się bez reakcji przedstawicieli PiS

Wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS) odniósł się niedawno do inicjatywy głównej partii opozycyjnej i jej wiceszefa. Ocenił w TVP Info, że Platforma to partia “likwidatorska, niemająca żadnego pozytywnego programu”.

TVP i jej prezesa Jacka Kurskiego bronił w wywiadzie dla “Wprost” prezes PiS Jarosław Kaczyński. Choć przyznał, że sam nie ogląda telewizji w ogóle, to w jego ocenie TVP i jej szef robią “dobrą robotę”. “Miliony ludzi wie dziś więcej o Polsce niż przedtem i to są wyborcy” – stwierdził Kaczyński.

Projekt, pod którym podpisy zbiera PO, jest dostępny na stronie stoptvp.info. Zakłada przede wszystkim zmiany w ustawie o opłatach abonamentowych oraz ustawie o radiofonii i telewizji.

tysol.pl

POLECAMY