Boże Ciało 2021: Plan uroczystości w największych polskich miastach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Boże Ciało 2021 / fot. pixabay.com

Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z ważniejszych świąt katolickich. Wypada zawsze w czwartek, 60 dni po Wielkanocy.

  • W tym roku Wielkanoc obchodziliśmy 4 kwietnia, dlatego Boże Ciało wypada w najbliższy czwartek, 3 czerwca.
  • Centralnym punktem obchodów uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej potocznie Bożym Ciałem, jest w Polsce msza św. i procesja eucharystyczna.
  • W archidiecezji krakowskiej centralne obchody rozpoczną się o godz. 9.00 mszą św. sprawowaną przy ołtarzu polowym na dziedzińcu przed katedrą wawelską.
  • W archidiecezji poznańskiej centralna procesja eucharystyczna jak co roku wyruszy z kościoła Bożego Ciała przy ul. Strzeleckiej po mszy św. o godz. 10.00.
  • W archidiecezji gdańskiej uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej ulicami Gdańska rozpoczną się mszą św. o godz. 10.00 w bazylice Mariackiej.
  • Centralna procesja Bożego Ciała przejdzie także ulicami Białegostoku. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 mszą św. przed archikatedrą.
  • Zobacz także: Odszkodowania za lockdown kościołów. Sąd nakazał wypłatę

W tym roku Wielkanoc obchodziliśmy 4 kwietnia, dlatego Boże Ciało wypada w najbliższy czwartek, 3 czerwca. Zgodnie z obowiązującą ustawą jest to dzień wolny od pracy. Daje to szansę na skorzystanie z długiego weekendu, wystarczy wziąć wolne w piątek, co pozwala na czterodniowy wypoczynek.

Czy w tym roku planowane są procesje Boże Ciało?

Centralnym punktem obchodów uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znanej jako Boże Ciało, jest w Polsce Msza Św. i procesja eucharystyczna.

W tym roku procesje odbędą się zgodnie z planem, ale na trochę innych zasadach. Będą przeprowadzane zgodnie z przepisami sanitarnymi, w tym głównie limitu 1,5 metra odległości między uczestnikami. W każdej parafii ostateczne decyzje dotyczące formy procesji należą do urzędujących tam biskupów oraz proboszczów.

W Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Białymstoku ulicami przejdą centralne procesje Bożego Ciała. 

Kraków

W komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji krakowskiej czytamy, że centralne obchody rozpoczną się o godz. 9.00 Mszą Św. sprawowaną przy ołtarzu polowym na dziedzińcu przed katedrą wawelską.

Następnie Drogą Królewską przejdzie pod bazylikę Mariacką, zatrzymując się przy kolejnych ołtarzach, zbudowanych przy kościołach świętego Idziego, świętych Apostołów Piotra i Pawła, świętego Wojciecha. Przed bazyliką Mariacką zostanie odprawiona Msza Św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w eucharystii na wzgórzu wawelskim.

Poznań

W archidiecezji poznańskiej centralna procesja eucharystyczna jak co roku wyruszy z kościoła Bożego Ciała przy ul. Strzeleckiej po Mszy Św. o godz. 10.00 i przejdzie ulicami: Krakowską, Garbary, Wielką i Chwaliszewo na Ostrów Tumski. Zakończenie procesji przewidziane jest o godz. 13.00 na placu katedralnym.

Gdańsk

Z kolei w archidiecezji gdańskiej centralne uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej ulicami Gdańska rozpoczną się Mszą Św. o godz. 10.00 w bazylice Mariackiej. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita gdański abp Tadeusz Wojda. 

Po Mszy Św. odbędzie się tradycyjna procesja, która przejdzie ulicami: Piwną, Chlebnicką, Kuśnierską, Długi Targ, Długą, Tkacką, Węglarską, Pańską i Katarzynki na plac przed bazyliką św. Brygidy. Ołtarze zlokalizowane będą na przedprożu Ratusza Głównego Miasta, przy siedzibie Rzemiosła Gdańskiego, przy bazylice św. Mikołaja i przed bazyliką św. Brygidy.

Białystok

Centralna procesja Bożego Ciała przejdzie także ulicami Białegostoku. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 Mszą Św. przed archikatedrą. Eucharystii przewodniczył będzie abp senior Edward Ozorowski, a homilię wygłosi bp. Henryk Ciereszko, który następnie poprowadzi ulicą Rynek Kościuszki i Lipową do kościoła św. Rocha tradycyjną procesję eucharystyczną.

rmf24.pl

POLECAMY