USA: Niemiecka delegacja w Waszyngtonie. Chodzi o Nord Stream 2

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Waszyngton

Waszyngton / Fot.: Sebtian Indra/Flickr

Problem gazociągu Nord Stream 2 i szpiegowanie przez USA europejskich polityków będą wśród tematów rozmów niemieckiej delegacji wysokiego szczebla w Waszyngtonie. Poprzedzą one podróż prezydenta Joe Bidena do Europy.

  • Według Bloomberga wizyta ma na celu omówienie stosunków gospodarczych i politycznych oraz przygotowanie nadchodzących spotkań wielostronnych.
  • Amerykańska agencja ocenia, że podróż jest symbolem poprawy stosunków między USA a Niemcami po napięciach w kadencji Donalda Trumpa.
  • Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał w poniedziałek Waszyngton do wyjaśnienia doniesień mediów. Chodzi o informację o monitorowaniu przez amerykański wywiad w latach 2012-14 Merkel i innych europejskich polityków z pomocą Danii.
  • Zobacz także: USA: Strzelanina w remizie. Co najmniej jedna osoba nie żyje

Agencja podała, że delegacja niemiecka ma przybyć do USA w najbliższych dniach. Wcześniej gazety z niemieckiej grupy medialnej Funke twierdziły, że zespół negocjacyjny już się udał za ocean.

Niemiecka delegacja za oceanem

Grupa Funke podała, że niemiecka delegacja w Waszyngtonie ma składać się z doradcy kanclerz Niemiec ds. polityki zagranicznej Jana Heckera, oraz głównego doradcy Angeli Merkel ds. gospodarczych Larsa-Hendrika Roellera. Ich waszyngtońskimi rozmówcami będą m.in. doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan i przedstawicielka USA ds. handlu Katherine Tai.

Według Bloomberga wizyta ma na celu omówienie stosunków gospodarczych i politycznych oraz przygotowanie nadchodzących spotkań wielostronnych. W ramach pierwszej podróży Joe Bidena do Europy jako prezydenta USA w tym miesiącu ma on spotkać się z kanclerz Merkel.

Amerykańska agencja ocenia, że podróż jest symbolem poprawy stosunków między USA a Niemcami po napięciach w kadencji Donalda Trumpa. Jak twierdzi, były prezydent „często nękał bliskiego sojusznika” USA w wielu kwestiach, od handlu po obronę i energię.

Pozycja Stanów Zjednoczonych, a kwestia Nord Stream 2

„Biden dąży do wzmocnienia wzajemnych więzi, a w zeszłym tygodniu wycofał się z sankcji przeciwko projektowi Nord Stream 2, mówiąc, że jest on prawie ukończony i ruch ten zaszkodziłby stosunkom z Europą” – przypomina Bloomberg.

Jako kolejny problem, oprócz Nord Stream 2, wymienia szpiegowanie polityków europejskich przez USA. Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał w poniedziałek Waszyngton do wyjaśnienia doniesień mediów. Chodzi o informację o monitorowaniu przez amerykański wywiad w latach 2012-14 Merkel i innych europejskich polityków z pomocą Danii.

Podczas podróży do Europy, Biden ma wziąć udział – w dniach 11-13 czerwca – w szczycie G-7 w Wielkiej Brytanii. 14 czerwca będzie uczestniczył w szczycie NATO w Brukseli. Jednocześnie planowany jest również szczyt UE-USA. Wizytę amerykańskiego przywódcy zakończy – 16 czerwca w Genewie – spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

tvp.info

POLECAMY