Rzecznik rządu: W tym roku będzie można normalnie przeprowadzić wesela

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wiadomo, co z weselami. Luzowanie obostrzeń i nowe limity

Luzowanie obostrzeń i nowe limity / fot. Mikhail Kapychka/Wikimedia Commons

W tym roku będzie można normalnie przeprowadzić wesela – zapewnia rzecznik rządu Piotr Müller. Szczegóły luzowania obostrzeń w środę na konferencji prasowej ma przedstawić minister zdrowia Adam Niedzielski. Już teraz Müller zdradził jednak, że limit gości na przyjęciu zostanie zwiększony.

  • Weryfikacja liczby gości na weselach. Jeżeli będzie taka sytuacja, że na weselu znajdzie się więcej osób niż wskazuje limit, to ponad ten limit trzeba będzie wskazać te osoby, które posiadają certyfikat potwierdzający szczepienie przeciw COVID-19.
  • Rzecznik rządu zapowiada, że decyzja o liberalizacji obostrzeń limitów gości w restauracjach i hotelach zostanie podjęta w przyszłym tygodniu.
  • Zobacz także: Rosja: Zatrzymanie kolejnego opozycjonisty

Do limitów nie są wliczane osoby, które są zaszczepione. W związku z tym nawet dzisiaj przy limicie 50 osób, jeżeli mamy kolejne 100 osób, które zostały zaszczepione, to one się nie wliczają w ten limit i podobnie będzie teraz – ten limit, który dzisiaj zostanie ogłoszony plus osoby, które są zaszczepione. Krótko mówiąc: w praktyce będzie to oznaczało, że będzie można normalnie przeprowadzić w tym roku wesela – mówił w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik rządu.

Weryfikacja liczby gości na weselach. Co z zaszczepionymi?

Na pytanie, jak limity będą weryfikowane, Müller podał więcej szczegółów. Jeżeli na wesele przyjdzie więcej osób, niż pokazuje limit, to trzeba będzie wskazać osoby, które posiadają certyfikat potwierdzający szczepienie przeciw COVID-19.

W części internetowej rozmowy poruszono temat obostrzeń i rzecznik rządu został zapytany, kiedy restauracje będą otwarte bez limitu miejsc. Odpowiedział, że nie ma jeszcze takiej decyzji. Zdradził jednak, że spodziewa się, że zostanie ona ogłoszona w tym miesiącu.

Rzecznik rządu został zapytany, czy hotele od 1 lipca będą otwarte na 100 proc. miejsc. Müller przyznał, że sądzi, że w wakacje jest to możliwe. – Nie wiemy, czy będzie to możliwe już od 1 lipca. Stopniowe otwieranie tej branży – w szerszym zakresie niż dotychczas – jest planowane. Terminarz w tej chwili jest ostatecznie przygotowywany – podkreślił Müller.

tvp.info

POLECAMY