Izrael: Izaak Herzog został wybrany prezydentem elektem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Izaak Herzog został wybrany przez Kneset prezydentem elektem Izraela – informuje Jerusalem Post. Jest pierwszym w historii prezydentem tego kraju, którego ojciec także był prezydentem. Także dzisiaj prawdopodobnie okaże się, kto będzie nowym premierem.

  • Na urząd prezydenta kandydowały dwie osoby: Izaak Herzog oraz Miriam Peretz
  • Zostanie on jedenastym prezydentem tego kraju. Prezydent w Izraelu ma głównie funkcję reprezentacyjną, choć może decydować o obsadzie stanowiska premiera.
  • Także dzisiaj Izrael może poznać nowego premiera. Środa jest ostatnim dniem, kiedy lider opozycji Yair Lapid może sformować koalicję rządzącą.
  • Zobacz także: UE: Rusza unijny system weryfikacji, wprowadzający paszporty covidowe

Na urząd prezydenta kandydowały dwie osoby: Izaak Herzog oraz Miriam Peretz. Ten pierwszy to centrolewicowy polityk, były minister i były szef opozycji. Peretz to pedagog i laureatka najwyższego izraelskiego odznaczenia, uważająca się za osobę apolityczną. Izaak Herzog w latach 2013-2017 był przewodniczącym izraelskiej Partii Pracy, jest synem byłego prezydenta Izraela, Chaima Herzoga. Zostanie on jedenastym prezydentem tego kraju. Prezydent w Izraelu ma głównie funkcję reprezentacyjną, choć może decydować o obsadzie stanowiska premiera.

Formacja nowych elit politycznych Izraela

Także dzisiaj Izrael może poznać nowego premiera. Środa jest ostatnim dniem, kiedy lider opozycji Yair Lapid może sformować koalicję rządzącą. Według wcześniejszych przecieków z rozmów politycznych, wszystko wskazuje, że taką koalicję uda się zawiązać. Oznaczałoby to odsunięcie od władzy po 12 latach dotychczasowego premiera Benjamina Netanjahu.

Ewentualna koalicja składająca się z centrystów, skrajnej prawicy i lewicy będzie równocześnie niestabilna. Specjaliści nie wykluczają jej szybkiego rozpadu, a wówczas Izrael czekałyby piąte w ostatnich latach wybory parlamentarne i możliwość powrotu do władzy Benjamina Netanjahu.

tvp.info

POLECAMY