Szwajcaria opuści jednolity rynek? Zerwano negocjacje z UE

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szwajcarska flaga.

Szwajcarska flaga. / Fot. Pixabay

Choć Szwajcaria nie należy do UE, to na podstawie dotychczasowych umów uczestniczyła m.in. w jednolitym rynku. To może się zmienić. Upadły negocjacje ws. nowych warunków stosunków między UE a Szwajcarią. Kraj przygotowuje się do opuszczenia wsspólnego rynku.

  • Szwajcaria zerwała negocjacje z UE na temat nowej umowy. Teraz powoli będzie wychodziła z jednolitego rynku – poinformowała “Rzeczpospolita”.
  • Nie do przyjęcia przez Szwajcarię były takie warunki, jak jurysdykcja sądu UE w sporach między UE i Szwajcarią oraz zmuszanie do uznania swobody przemieszczania się i osiedlania pracowników z UE.
  • UE chciała dostosowywania prawa szwajcarskiego do norm unijnych.
  • Zobacz także: Wilk: Wbijcie sobie do głowy ciemniaki, że opieka nad dziećmi to też praca

Według wyliczeń Fundacji Bertelsmanna zysk, jaki ma Szwajcaria z dostępu do rynku UE to 2900 euro na mieszkańca rocznie, podczas gdy średnio w UE zysk ten sięga 1000 euro. – Szwajcaria jest bardzo zadowolona z obecnego stanu rzeczy – uważa Gilbert Casasus, profesor studiów europejskich na Uniwersytecie we Fryburgu. – Ma 120 umów dwustronnych podpisywanych od 1999 r. – przypomina.

Unia Europejska chciałaby jednak zacieśnić współpracę. W związku z tym od pewnego czasu toczyły się negocjacje na temat podpisania jednej ramowej umowy o współpracy, która w sposób dynamiczny wymagałaby dostosowywania prawa szwajcarskiego do norm unijnych. Takie warunki były jednak nie do zaakceptowania przez szwajcarskich polityków i zdecydowali się zerwać rozmowy.

Szwajcaria broni swojej suwerenności

Szwajcaria zerwała negocjacje z UE na temat nowej umowy. Teraz powoli będzie wychodziła z jednolitego rynku – poinformowała “Rzeczpospolita”. Nie do przyjęcia przez Szwajcarię były takie warunki, jak jurysdykcja sądu UE w sporach między UE i Szwajcarią oraz zmuszanie do uznania swobody przemieszczania się i osiedlania pracowników z UE.

– Gdy w 1992 r. Szwajcaria odmówiła wejścia do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, musiało minąć kilka lat, zanim biznes zobaczył swoje straty i zażądał negocjacji umowy z UE. Oczekuję, że w 2027 r., po kolejnych wyborach, przedsiębiorcy i naukowcy wymogą na politykach zbliżenie z UE – przewiduje Casasus.

rp.pl, twitter.com

POLECAMY