Radni miejscy w Słupsku w środę przegłosowali uchwałę o nazwaniu jednego z rond w mieście „Rondem Praw Kobiet”. Za głosowali radni Platformy Obywatelskiej, mimo wcześniejszego sceptycznego nastawienia.
- Radni w Słupsku zgodzili się na nadanie rondu u zbiegu ulic: Piłsudskiego i Małcużyńskiego nazwy „Rondo Praw Kobiet”.
- Sceptycznie do nadania tej nazwy podchodził przewodniczący klubu PO Jan Lange.
- Inicjatywa nadania nazwy „Rondo Praw Kobiet” wyszła od Rady Kobiet działającej przy prezydencie Słupska Krystynie Danileckiej-Wojewódzkiej.
- Zobacz także: Polski rząd przekupuje społeczeństwo? Loteria światowym trendem
Rada Miasta Słupska w woj. pomorskim zgodziła się na nadanie rondu u zbiegu ulic: Piłsudskiego i Małcużyńskiego nazwy „Rondo Praw Kobiet”. Uchwałę podjęto na ostatniej sesji w środę. Za nadaniem nazwy zagłosowało 14 radnych Koalicji Obywatelskiej oraz klubu Łączy Nas Słupsk prezydenta Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej. Przeciw był siedmioosobowy klub radnych PiS, jedna osoba wstrzymała się od głosu, jedna była nieobecna.
Przed głosowaniem nie było pewności, czy uchwała o nadaniu nazwy „Rondo Praw Kobiet” rondu w Słupsku przejdzie. Sceptyczny wobec niej był bowiem przewodniczący klubu PO Jan Lange.
– Osobiście mi się taka nazwa nie podoba, bo sugeruje, że w Polsce kobiety nie mają równych praw. Nie chciałbym, żeby nazwa ronda wiązała się z prawem do aborcji. Ale to jest moje zdanie. O tym, jak zagłosujemy, zdecyduje klub – powiedział przed głosowaniem.
– To rondo ma wzmocnić rolę kobiet w przestrzeni publicznej, podkreślić wagę nadania kobietom praw wyborczych w 1918 r. – przekonywał radnych przed głosowaniem zastępca prezydent Słupska Marek Goliński.
Konsultacje społeczne w sprawie nazwy „Rondo Praw Kobiet”
Inicjatywa nadania nazwy „Rondo Praw Kobiet” skrzyżowaniu u zbiegu ulic Piłsudskiego i Małcużyńskiego wyszła od Rady Kobiet działającej przy prezydencie Słupska Krystynie Danileckiej-Wojewódzkiej, która złożyła wniosek w tej sprawie. Wsparło ją Stowarzyszenie „Kobiecy Słupsk”. Stosowny wniosek, podpisany przez 53 uprawnione osoby, został złożony prezydentowi 4 lutego 2021 r.
Prezydent zorganizowała konsultacje społeczne w Słupsku w sprawie nadania nazwy „Rondo Praw Kobiet” jednemu z rond. Mieszkańcy mogli się w tej sprawie wypowiedzieć, wypełniając ankietę na stronie miasta lub dzwoniąc do urzędu. W konsultacjach wzięły udział 322 osoby, z czego ponad dwie trzecie poparło ten pomysł.
Radni wykonanie uchwały, która wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego, powierzyli prezydentowi Słupska.