Luzowanie obostrzeń. Tydzień warunkowej wolności dla gastronomii

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Restauracja.

/ fot. TT/@otwieramy

Od dzisiaj, zgodnie z planem rządu nastąpiło luzowanie obostrzeń w kolejnych obszarach gospodarczych. Lokale gastronomiczne mogą wpuszczać do wewnątrz restauracji swoich klientów. W środku lokalu może zostać obłożone tylko 50 procent miejsc, a klienci muszą przestrzegać reżimu sanitarnego. Oprócz gastronomii otwarte zostały również siłownie, kluby fitness, baseny, solaria oraz kasyna. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, rząd podzielił społeczeństwo zwalniając osoby zaszczepione z ograniczeń limitowych.

  • Dzisiaj następuje ograniczone luzowanie obostrzeń dla gastronomi, kasyn oraz centrów sportowych
  • Przedsiębiorcy mają zaledwie tydzień na prowadzenie działalności, oczekując przez ten czas na dalsze decyzje rządu
  • Wewnątrz lokali gastronomicznych może przebywać do 50 procent klientów
  • Wydarzenia sportowe nadal mogą gromadzić do 25 procent widowni, lecz mecze polskiej kadry narodowej odbędą się przy obecności 50 procent publiczności
  • Zobacz także: Rząd ograniczy Polakom dostęp do broni palnej? Fundacja Ad Arma alarmuje

Kończący się już miesiąc maj był dla polskiej gospodarki oraz życia publicznego swoistym odrodzeniem po wielu miesiącach zamknięcia w reżimie spowodowanym epidemią koronawirusa. Rząd pod koniec kwietnia ogłosił wielkie luzowanie obostrzeń, które do tej pory dały przedsiębiorcom oraz pracownikom ogromne straty finansowe, a w skrajnych przypadkach dochodziło nawet do zamykania firmy, co przyczyniło się do utraty pracy przez tysiące Polaków.

Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego stopniowo spełniał swoje obietnice w tym aspekcie, otwierając z początku szkoły dla dzieci i młodzieży, gdzie w sposób hybrydowy mogły uczęszczać na zajęcia stacjonarne, a od początku następnego tygodnia wszyscy uczniowie pożegnają się z nauczaniem zdalnym. Otwierano również z ograniczeniem 50 procentowym miejsc na widowni, kina teatry, a także muzea i inne centra kultury i sztuki.

Ograniczone luzowanie obostrzeń

Dzisiaj w życie wchodzi rozporządzenie Rady Ministrów, które zniesie niektóre dotychczasowe ograniczenia gospodarcze nałożone na przedsiębiorców i obywateli. Właściciele lokali gastronomicznych mogą od 28 maja do 5 czerwca wpuszczać do środka swoich placówek klientów, zapełniają jednakże lokal do 50 procent miejsc przy stolikach. Osoby korzystające z takiej możliwości muszą również przestrzegać reżimu sanitarnego tj. zachowywać odstęp i korzystać z dezynfekcji rąk.

Obowiązywać będzie dystans między stolikami, a zajęty może być co drugi z nich, ponadto odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 metra. Odstęp od tej zasady może umożliwić przegroda między stolikami o wysokości 1 metra, licząc od powierzchni danego rodzaju stolika. Każdy wchodzący do restauracji musi mieć zakryte maseczką usta oraz nos. Może je natomiast odsłonić przy stoliku. Należy przypomnieć, że rozporządzenie z 15 maja otworzyło wcześniej ogródki znajdujące się przy restauracjach.

Ograniczone luzowanie obostrzeń obejmie również kasyna, gdzie na tydzień będzie można wznowić działalność hazardową. Tutaj obowiązuje limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni. Klienci oraz obsługa muszą przestrzegać reżimu sanitarnego, mając zasłonięte maseczką drogi oddechowe.

Podniesiono również limit osób, które od dzisiaj zaczną obowiązywać w punktach rozrywki. Imprezy masowe jak komunie, śluby oraz inne okoliczności mogą się odbywać wewnątrz lokali, dla maksymalnie 50 osób. Warto przypomnieć, że tutaj osoby zaszczepione nie wliczają się do limitu, choć jeszcze przy ogłaszaniu luzowania obostrzeń rząd zapewniał, że nie będzie dzielił społeczeństwa na uprzywilejowane osoby.

Zgodnie z nowym prawem czynne są baseny dla wszystkich, ale z litem 50 procent obłożenia obiektu, także siłownie, kluby fitness, solaria, tu obowiązuje limit, jedna osoba na 15 m kw. w reżimie sanitarnym.

Mecze kadry narodowej z większym udziałem kibiców

Wydarzenia mogą być teraz organizowane z limitem do 250 osób w grupie, przy czym grup może być więcej niż jedna, ale warunkiem jest zachowanie odstępu 30-minutowego między nimi. Na nowych regulacjach mogą skorzystać głównie organizatorzy zawodów biegowych czy rowerowych. Do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione przeciw COVID-19.

Nadal w wydarzeniach sportowych na świeżym powietrzu mogą uczestniczyć kibice w wymiarze 25 procent pojemności trybun. Limit ten zwiększono dla dwóch meczów towarzyskich piłkarskiej reprezentacji, przygotowującej się do mistrzostw Europy. 1 czerwca we Wrocławiu i tydzień później w Poznaniu na spotkaniach z Rosją i Islandią trybuny będą się mogły zapełnić w 50 procentach.

interia.pl/onet.pl

POLECAMY