Polski rząd podjął decyzję. Samoloty z Białorusi z zakazem wlotu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. / Fot. Facebook

Po licznych zapowiedziach polski rząd podjął decyzję w sprawie wlotu w naszą przestrzeń powietrzną samolotów nadlatujących z terytorium Białorusi. Jak zakomunikował rzecznik Piotr Müller powzięte działania są elementem sankcji nałożonych na rząd Aleksandra Łukaszenki po niedzielnym incydencie, w którym pojmano białoruskiego opozycjonistę Ramana Pratasiewicza. Unia Europejska po spotkaniu przywódców państw europejskich, nałożyła również sankcje gospodarcze na naszych wschodnich sąsiadów.

  • Po kilku dniach rozmów, wspólnie z innymi krajami UE, polski rząd podjął decyzję o nałożeniu sankcji na rząd Aleksandra Łukaszenki
  • Do polskiej strefy powietrznej zakaz wlotu otrzymały samoloty należące do białoruskich lini lotniczych
  • Unijni liderzy poprosili również przewoźników zarejestrowanych w UE o omijanie strefy powietrznej należącej do Białorusi
  • Rada Europejska zdecydowała również o nałożeniu na naszych wschodnich sąsiadów dodatkowych sankcji gospodarczych
  • Zobacz także: Biden porzuca Polskę. Nie będzie dalszego wstrzymywania Nord Stream 2

Podczas wczorajszej sesji Rady Europejskiej na której zgromadzili się przywódcy 27 krajów Unii Europejskiej ustalono wspólne działania przeciwko białoruskim władzom. Prezydent Aleksander Łukaszenka za pomocą służb wywiadowczych oraz za wsparciem myśliwców MiG-29 przechwycił w ubiegłą niedzielę zarejestrowany w Polsce samolot pasażerski należący do Ryanair. Na jego pokładzie znajdował się białoruski opozycjonista Raman Pratasiewicz, który był od zeszłego roku poszukiwany.

Samolot wylądował awaryjnie w Mińsku po fałszywym alarmie bombowym. Służby zatrzymały białoruskiego opozycjonistę wraz z jego rosyjską partnerkę Sofię Sapiegę, która również według ostatnich doniesień medialnych ma być uwikłana w rzekome organizowanie zamieszek na Białorusi.

Polski rząd podjął decyzję o sankcjach

Po wielu zapowiedział ze strony Premiera Mateusza Morawickiego, polski rząd podjął decyzję o nałożeniu sankcji dla białoruskich władz w związku z ostatnimi wydarzeniami. Jak poinformował rzecznik Rady Ministrów zgodnie z wolą polskich władz zakazano wlotu do naszego kraju samolotów użytkowanych przez białoruskich przewoźników lotniczych.

“Rada Ministrów przyjęła zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną samolotów użytkowanych przez przewoźników z Białorusi. Jest to element realizacji sankcji, o które wnioskował podczas Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki” – przekazał za pośrednictwem Twittera, Piotr Müller.

Działania Białorusi potępiło wiele państw, w tym Polska oraz Rada Europejska, zarzucając władzom w Mińsku złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, terroryzm państwowy i porwanie samolotu, a także domagając się wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia i zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej. 

Unijni liderzy zaapelowali również do przewoźników zarejestrowanych na terenie Unii Europejskiej o omijanie na swoich trasach strefę powietrzną należącą do Białorusi. Wcześniej kilku przewoźników jak WizzAir postanowiło na własną rękę omijać Białoruś, wydłużając swoje trasy, korzystając z m.in. polskiej strefy powietrznej.

Przywódcy 27 krajów Unii uzgodnili, że niezwłocznie trzeba wydłużyć liczącą teraz 88 nazwisk, listę ludzi z rządu i otoczenia Aleksandra Łukaszenki, którzy mają zakaz wjazdu oraz zamrożony majątek na terenie UE. Nazwiska dodatkowych osób, które zgodnie z unijnymi regułami, można obłożyć restrykcjami za represje, w tym za los Protasiewicza, zostaną w najbliższych kilku czy też kilkunastu dniach uzgodnione przez przedstawicieli 27 państw Unii w Radzie UE. Ponadto znacząco ma być wydłużona „czarna lista” firm z zamrożonymi aktywami w UE.

rmf24.pl/dw.com

POLECAMY