Biden spotka się z Putinem. Miejscem debaty będzie Szwajcaria

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Joe Biden spotka się z Władimirem Putinem

Prezydent USA, Joe Biden podczas konferencji prasowej / Fot. YouTube/ screen

Prezydent USA Joe Biden spotka się twarzą w twarz z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem w Szwajcarii aby omówić kwestię relacji obydwu państw.

  • Joe Biden spotka się z Władimirem Putinem 16 czerwca
  • Na miejsce spotkania wybrano Genewę w Szwajcarii, a chęć debaty potwierdził zarówno Biały Dom, jak i Kreml
  • Światowi przywódcy mają omówić “obecny stan i perspektywy stosunków rosyjsko-amerykańskich”

Prezydent Joe Biden spotka się twarzą w twarz z Władimirem Putinem. Na datę spotkania wyznaczono 16 czerwca. Obaj politycy przybędą do Genewy w Szwajcarii. Zarówno Biały Dom i Kreml wydały oświadczenia w oczekiwaniu na spotkanie światowych przywódców. Sekretarz prasowy Bidena poinformował w komunikacie prasowym: „Przywódcy omówią pełen zakres pilnych kwestii, ponieważ staramy się przywrócić przewidywalność i stabilność w stosunkach USA-Rosja”.

Kreml przekazał z kolei, iż prezydenci przedyskutują „obecny stan i perspektywy stosunków rosyjsko-amerykańskich, kwestie stabilności strategicznej oraz pilne problemy na arenie międzynarodowej, w tym interakcje w radzeniu sobie z pandemią koronawirusa i rozwiązywanie konfliktów regionalnych”. Będzie to pierwsze oficjalne spotkanie, odkąd Biden nazwał Putina “mordercą” w wywiadzie dla ABC. Wówczas Putin zaproponował spotkanie twarzą w twarz. „Chcę zaoferować prezydentowi Bidenowi kontynuowanie naszej dyskusji, ale pod warunkiem, że zrobimy to na żywo, online, bez żadnych opóźnień, ale w otwartej, bezpośredniej dyskusji” – stwierdził prezydent Rosji.

Przywódcy prawdopodobnie skupią się na kwestii gazociągu Nord Stream. Stany Zjednoczone od dawna sprzeciwiają się jego budowie, ponieważ zwiększa on “wpływy rosyjskie na europejską energię”.

Post Millennial

POLECAMY