Piotr Lisiecki: “Polski Ład”? Wyjdzie jak zwykle

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Piotr Lisiecki

Piotr Lisiecki / Fot. YouTube/MediaNarodowe

Piotr Cezary Lisiecki, prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz skomentował zapowiedzi zebrane w ramach programu “Polski Ład”. – Nawet jeśli wiele z punktów “Polskiego Ładu” brzmi dla mnie dobrze, to obawiam się, że wyjdzie jak zwykle – stwierdził.

  • Lisiecki zwrócił uwagę, że zaprezentowano “Polski Ład” w sytuacji, gdy “naprawdę niewiele” zrealizowano z poprzedniego programu, Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
  • Według wyliczeń “Dziennika Gazety Prawnej”, do końca 2019 roku cele Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju udało się zrealizować w 49 proc.
  • Zobacz także: Bohaterzy w habitach! Filipińscy jezuici uratowali dzieci przed pożarem

– Od soboty wszystkie media komentują “Polski Ład”. Słusznie – to ważny dokument programowy – zwrócił uwagę. Lisiecki postanowił przypomnieć, jak wyszło z realizacją założeń poprzedzających “Polski Ład”. – Ja jednak postanowiłem sprawdzić, co udało się zrealizować z poprzedniego programu czyli Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zwanego Planem Morawieckiego. I wiecie co? Poza patriotyczną (narodową) retoryką naprawdę niewiele – podkreślił.

– Przyjęta przez rząd cztery lata temu (a zapowiedziana rok wcześniej) Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest jak szklanka: dla opozycji do połowy pusta, dla rządu do połowy pełna. Według ekspertów PO została zrealizowana w 14 proc. i na więcej się nie zanosi. Według rządu stan realizacji strategii to 67 proc. – zwracał uwagę na początku bieżącego roku “Dziennik Gazeta Prawna”.

Według wyliczeń “DGP”, do końca 2019 roku cele Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju udało się zrealizować w 49 proc. – Chodzi np. o zmniejszenie wskaźnika ubóstwa czy rosnące wydatki firm na badania i rozwój w relacji do PKB – zaznaczono. Z kolei w 17 proc. spraw dane świadczą, że cel się przybliżył, jednak nie został zrealizowany. – Tak jest w przypadku PKB na mieszkańca w porównaniu ze średnią unijną – wskazała gazeta. – W pozostałych 17 przypadkach (33 proc.) albo nie widać znaczących zmian, albo wskaźniki idą w stronę przeciwną do realizacji celu. Tak np. jest z malejącym udziałem wydatków na innowacyjność w wydatkach obronnych – podkreślono.

– Główna idea planu – którą jest podniesienie jakości życia – jest realizowana, biorąc pod uwagę wskaźniki np. dochodu rozporządzalnego czy poziomu ubóstwa. Gorzej z transformacją w kierunku gospodarki dronów i elektrycznych samochodów – podsumował “Dziennik Gazeta Prawna”.

facebook.com, gazetaprawna.pl

POLECAMY