Zielone światło dla paszportów covidowych. Jest porozumienie UE

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kod QR - paszport szczepionkowy w telefonie.

Paszport szczepionkowy, kod QR, koronawirus, covid-19, szczepienia / fot. TT/@MirrorPolitics

Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie certyfikatów szczepionkowych. Mają wejść w życie 1 lipca. Szef KPRM i pełnomocnik ds. programu szczepień Michał Dworczyk zapowiedział, że pod koniec maja ruszy pilotaż dotyczący tzw. paszportów covidowych.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w sprawie paszportów szczepionkowych – poinformowała w czwartek na Twitterze portugalska prezydencja w Radzie UE. – Zielone światło dla unijnego certyfikatu cyfrowego covid. W sam raz na letnie wakacje od 1 lipca – napisała na Twitterze Ana Ascencao e Silva, rzeczniczka portugalskiej prezydencji.

Jak zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk, tzw. paszporty covidowe przyjmą formę aplikacji z informacjami na temat m.in. zaszczepionych. – Między 20 a 25 maja zacznie się taki pilotaż, w ramach którego funkcjonuje również Polska – poinformował w RMF FM. – Można to najprościej wytłumaczyć w taki sposób, że będzie rozwiązanie czy rodzaj aplikacji, w których będą skumulowane informacje na temat osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz osób, które wykonały czy mają aktualny test covidowy – dodał.

Jak podkreślał Dworczyk, to jest rozwiązanie unijne i do niego wchodzi część krajów Unii. – Na początku nie wejdą wszyscy zainteresowani do tego systemu, natomiast szczegóły w najbliższych dniach na pewno przedstawi Ministerstwo Zdrowia, bo ono prowadzi ten program – zapowiedział. Zaświadczenie o szczepieniu już teraz jest dostępne w Internetowym Koncie Pacjenta w dwóch wersjach językowych. Zaszczepiony pacjent może je samodzielnie wygenerować i pobrać. 

Nowa szczepionka

Dworczyk w radiu RMF FM był również pytany o doniesienia dotyczące nowej szczepionki przeciw COVID-19. – Szczepionka Novavax w połowie czerwca może być zarejestrowana przez EMA. Jeżeli tak się stanie, to będzie kolejna szczepionka dostępna na terenie Unii Europejskiej i również w Polsce – poinformował.

wydarzenia.interia.pl, tvn24.pl

POLECAMY