W Hiszpanii likwidowanie parafii. Księża zamykają kościoły

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kościół

/ Fot. pixabay

W Hiszpanii dojdzie do likwidowania parafii. Przewodniczący Konferencji Episkopatu tego kraju przygotowuje się do reformy jednej z archidiecezji. – To początek końca, bo kościoły zamykają nie politycy, ale sami księża – powiedział Eulogio Lopeza, wydawca dziennika „La Hispanidad”.

  • Zlikwidowanych ma zostać aż 160 z 208 parafii w Barcelonie.
  • Zdaniem wydawcy dziennika „La Hispanidad” Eulogio Lopeza, likwidowanie parafii w Hiszpanii to niewłaściwa decyzja.
  • Dziennik „El Mundo” zaznacza, że w Katalonii nastąpiło upolitycznienie Kościoła katolickiego na rzecz procesu niepodległościowego. To przyspieszyło zjawisko opuszczania kościołów.
  • Zobacz także: Papież Franciszek apeluje o pokój izraelsko-palestyński

W Hiszpanii coraz mniej ludzi uczęszcza do kościoła, odnotowany jest też znaczny spadek powołań kapłańskich. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii przygotowuje się do reformy jednej z archidiecezji. Zamkniętych ma zostać aż 160 z 208 parafii w Barcelonie. Likwidowanie parafii w tym regionie Hiszpanii budzi spore kontrowersje.

Laicyzacja społeczeństwa w Hiszpanii

Powodem reformy jest coraz większa laicyzacja społeczeństwa, spadek powołań kapłańskich, starzenie się członków Kościoła i niewielka obecność młodych w parafiach. Innym powodem jest upolitycznienie znacznej części kleru katalońskiego. Opowiada się on za secesją Katalonii od Hiszpanii. Zwiększają się także koszty utrzymania parafii.

Zdaniem wydawcy dziennika „La Hispanidad” Eulogio Lopeza, likwidowanie parafii w Hiszpanii to niewłaściwa decyzja. – To początek końca, bo kościoły zamykają nie politycy, ale sami księża, sama wysoka hierarchia kościelna. Mniej Eucharystii, mniej wiernych, mniejsze zapotrzebowanie, mniej powołań i mniej kapłanów – podkreślił.

– Prawdą jest, że jedność Hiszpanii stała się racją moralną, gdyż jej fundamentem jest wiara chrześcijańska. Ale właśnie dlatego istnieje potrzeba zreformowania samego duchowieństwa katalońskiego, który przyjął polityczną ideologię separatystyczną w zastępstwie Jezusa – uważa Lopez.

W Katalonii przynależność do katolicyzmu deklaruje 56,6 proc. obywateli, najmniej w całej Hiszpanii. Z tej liczby tylko jedna piąta to osoby praktykujące. Ponad 26 proc. ludności regionu deklaruje się jako ateiści – wynika z danych Ośrodka Badań Statystycznych.

Dziennik „El Mundo” zaznacza, że w Katalonii nastąpiło upolitycznienie Kościoła katolickiego na rzecz procesu niepodległościowego. To przyspieszyło zjawisko opuszczania kościołów, zwłaszcza na peryferiach, przez imigrantów wewnętrznych, przybyłych z innych regionów kraju.

Likwidowanie parafii w barcelońskiej archidiecezji w Hiszpanii zostanie przeprowadzone stopniowo. W przyszłym roku zostaną zamknięte cztery parafie. Wiele budynków zostanie sprzedanych. Na razie poinformowano o zburzeniu budynków parafii San Isidro na ulicy Urgel w Barcelonie. Tereny zostaną przekazane na użytek szpitala klinicznego na okres 75 lat.

niezalezna.pl

POLECAMY