Konflikt Izrael-Palestyna. Hamas zwabiony w śmiertelną pułapkę. Zrzucono ok. 450 bomb

Dodano   0  
  Loading
Palestyna, ostrzał izraelski

Palestyna, ostrzał izraelski / Fot. Twitter/ Palestinian Press Agency

Trwa eskalacja konfliktu w Strefie Gazy. Izraelska armia zwabiła bojowników Hamasu w śmiertelną pułapkę. Rozpoczęła masowe bombardowanie systemu tuneli. Amerykańscy i arabscy dyplomaci wciąż podejmują próby zakończenia konfliktu.

  • Jak podkreśla dziennik „Bild”, Izrael zwabił bojowników Hamasu w śmiertelną pułapkę.
  • Zamiast spodziewanej ofensywy lądowej, izraelskie lotnictwo, wspierane przez artylerię, rozpoczęło skoordynowane bombardowanie.
  • Nie wiadomo ilu bojowników zginęło w tunelach, ale jest niemal pewne, że był to dotkliwy cios dla tej organizacji.
  • Zobacz także: Bombardowanie Gazy. Straszliwa noc dla Palestyńczyków

W czwartek wieczorem pojawiły się w Izraelu informacje o koncentracji znacznych sił lądowych na granicy ze Strefą Gazy. Izraelscy wojskowi sugerowali, że w każdej chwili piechota, wspierana przez czołgi, może wkroczyć do palestyńskiej enklawy. Dotychczas Izrael w ramach odwetu za ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy, choć bardzo intensywne, ograniczał się do ataków z powietrza.

Zwabieni w śmiertelną pułapkę

Dowódcy Hamasu uznali jednak to zagrożenie za realne i polecili swym ludziom zejść do podziemia, czyli gigantycznej sieci tuneli, szykując się na defensywną wojnę partyzancką. To właśnie te ruchy chciały zarejestrować izraelskie siły zbrojne. Izraelczycy mogli zobaczyć, gdzie znajdują się wejścia do tuneli. Ale przede wszystkim, jak podkreśla „Bild”, zwabili Hamas w śmiertelną pułapkę.

Zamiast spodziewanej ofensywy lądowej, izraelskie lotnictwo, wspierane przez artylerię, rozpoczęło skoordynowane bombardowanie. Przez 40 minut w piątek zrzucało bomby na system tuneli. Celem było poważne uszkodzenie strategicznie ważnych tuneli Hamasu. Wiele kilometrów podziemnej sieci zostało zniszczonych. Armia Izraela poinformowała, że na tunele zostało zrzuconych około 450 bomb. Jak podaje „Bild”, nie wiadomo ile osób zginęło w tych tunelach, ale jest niemal pewne, że był to dotkliwy cios dla tej organizacji.

– Nie powtarzaliśmy tego na próżno, że tunele staną się masowymi grobami Hamasu – powiedział rzecznik izraelskiej armii. Przypomniał, że Hamas od wielu lat pracuje nad rozbudową sieci podziemnych tuneli w Strefie Gazy.

Dyplomaci podejmują działania, aby konflikt jak najszybciej się zakończył. W niedzielę odbędzie się posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ w tej sprawie.

wiadomosci.gazeta.pl, wiadomosci.onet.pl

POLECAMY