Niemiecki Kościół spiera się o błogosławienie związków homoseksualnych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W Niemieckim Kościele trwa spór o błogosławienie związków homoseksualnych. Powód to akcja odbywająca się 10 maja. W tym dniu ma miejsce błogosławienie par tych samych płci w kościołach.

  • W marcu Kongregacja Nauki Wiary stwierdziła, że Kościół nie ma władzy udzielania błogosławieństwa parom homoseksualnym.
  • Wśród teologów trwa spór o to, czy błogosławienie związków homoseksualnych automatycznie zaciąga na duchownych karę ekskomuniki.
  • Bp Oster: Zagraża nam kolejna schizma, ponieważ zmiany dotyczą centralnych prawd Objawienia i moim zdaniem tylko je fałszują, a nie rozwijają.
  • Zobacz także: Dokąd zmierza młodzieżówka partii KORWiN? Światopoglądowy liberalizm

W marcu Kongregacja Nauki Wiary stwierdziła, że Kościół nie ma władzy udzielania błogosławieństwa parom homoseksualnym. Akcja zapowiedziana na poniedziałek 10 maja jest więc bezpośrednią odpowiedzią na watykańskie „responsum”.

Akcja błogosławienia związków homoseksualnych wspierana jest przez 2600 katechetów i katechetek oraz księży, którzy zapraszają do kościołów w całych Niemczech. W blisko stu kościołach, głównie w północno-zachodnich Niemczech wywieszone zostały tęczowe flagi.  Akcja wspierana jest przez wiele mediów, nawet tych katolickich.

Wśród teologów trwa spór o to, czy błogosławienie związków homoseksualnych automatycznie zaciąga na duchownych karę ekskomuniki. Niedawno przed schizmą przestrzegał na łamach włoskiej prasy kard. Camillo Ruini.

„Kapłani mają ocenić swój udział według sumienia”

Problem podzielił niemiecki episkopat. Jego przewodniczący bp Georg Bätzing przestrzegł, że nabożeństwa nie nadają się jako instrument do kościelno-politycznych manifestacji czy akcji protestacyjnych. Tymczasem w wywiadzie opublikowanym przez własną kurię poinformował, że Kościół potrzebuje ponownej oceny związków partnerskich osób tej samej płci i dalszego rozwoju etyki seksualnej. Podobnego zdania jest bp Aachen Helmut Dieser. Zaapelował, aby kapłani ocenili swój ewentualny udział w takich nabożeństwach według własnego sumienia.

Bp Münster Felix Genn, który jeszcze cztery lata temu zabronił w swojej diecezji podobnych ceremonii, przyznał teraz, że konieczny jest dalszy rozwój nauki Kościoła. Zapowiedział też, że nie będzie karał księży udzielających błogosławieństwa parom homoseksualnym. Bp Essen Franz-Josef Overbeck również nie zastosuje sankcji. W telewizji ZDF stwierdził, że na ten temat od lat prowadzi dość ożywiony dialog.

Pozytywnie o watykańskim „responsum” wypowiedzieli się natomiast kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, biskupi Rudolf Voderholzer z Ratyzbony i Stefan Oster SDB z Passawy.  

– Zagraża nam kolejna schizma, ponieważ zmiany dotyczą centralnych prawd Objawienia i moim zdaniem tylko je fałszują, a nie rozwijają – przestrzegał Oster. Biskup tłumaczył, że Kościół może błogosławić każdą osobę niezależnie od orientacji seksualnej. Nie może jednak błogosławić związków tej samej płci.

vaticannews.va

POLECAMY