R. Winnicki upomina się o prawa Polaków na Litwie: Jednym z fundamentów relacji jest szanowanie praw mniejszości narodowych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Litwy

/ Fot. Pixabay

Poseł Konfederacji Robert Winnicki na swoim Twitterze upominał się o prawa Polaków na Litwie. Zaznaczył, że dobra współpraca musi opierać się o poszanowanie praw mniejszości narodowych, które Republika Litewska łamie.

  • Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Republiki Litewskiej chciało usunąć język polski z puli przedmiotów obowiązkowych.
  • Dziś w Warszawie obchody 230. rocznicy przyjęcia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od wspólnego posiedzenia parlamentarzystów Polski i Litwy.
  • Winnicki upominał się o prawa Polaków na Litwie: dobra współpraca demokratycznych państw w XXI w. musi opierać się o poszanowanie praw mniejszości narodowych, które RL łamie.
  • Zobacz także: BLM wystawia żądania. Chce skazać Donalda Trumpa i „wykorzenić białą supremację”

Jakiś czas temu Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Republiki Litewskiej chciało usunąć język polski z puli przedmiotów obowiązkowych. Do ministerstwa swoje pismo wysłało Stowarzyszenie Polonistów na Litwie. Reforma miała dotyczyć programu nauczania w klasach średnich. Chodziło o klasy gimnazjalne III-IV lub 11-12 w szkołach średnich. Pierwsze plany zakładały, że język ojczysty nie będzie obowiązkowy, a do wyboru będzie możliwy tylko w zakresie 4 godzin tygodniowo.

Ostatecznie jednak ministerstwo poprawiło dokument. Trzecia aktualizacja pozostawiła język ojczysty jako obowiązkowy. Do wyboru 4 bądź 5 godzin tygodniowo, czyli pełny zakres tego, co wcześniej.

Winnicki: dobra współpraca opiera się o poszanowanie praw mniejszości narodowych

Dziś w Warszawie obchody 230 rocznicy przyjęcia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od wspólnego posiedzenia parlamentarzystów Polski i Litwy. Poseł Konfederacji Robert Winnicki na swoim Twitterze upominał się o prawa Polaków na Litwie. Napisał, że nikt w Kancelarii Prezydenta nie zadbał o to, by pojawiło się choć wspomnienie o tym, że jednym z fundamentów relacji jest szanowanie praw mniejszości narodowych.

– Zgodnie z moimi przewidywaniami nikt z rządzących nie przypomina prezydentowi Litwy o tym, że dobra współpraca demokratycznych państw w XXI w. musi opierać się o poszanowanie praw mniejszości narodowych, które RL łamie od 30 lat. Dlatego pokazałem mu tę karteczkę. My pamiętamy – napisał na swoim Twitterze Robert Winnicki.

kurierwilenski.lt

POLECAMY