Przymusowe paszporty szczepionkowe. Utrudnione podróże po Europie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kod QR - paszport szczepionkowy w telefonie.

Paszport szczepionkowy, kod QR, koronawirus, covid-19, szczepienia / fot. TT/@MirrorPolitics

Po przyjęciu ustawy Komisja Europejska chce, aby przymusowe paszporty szczepionkowe zaczęły obowiązywać jak najszybciej. Podróżujący po Europie będą musieli wyrobić odpowiednie zaświadczenie, by móc przekraczać granice. Bruksela oczekuje, że w najbliższym czasie zostaną złagodzone obostrzenia specjalnie dla tych osób, które przyjęły ostatnią zalecaną dawkę preparatu w tym również dopuszczonych przez WHO. Powstanie również mechanizm bezpieczeństwa w przypadku pojawienia się nowego wariantu koronawirusa.

Kilka dni temu Parlament Europejski zdecydował w głosowaniu, że do życia wejdą specjalne zaświadczenia o szczepieniu na koronawirusa, który ma obowiązywać każdą podróżującą osobę po Unii Europejskiej. Zdecydowana większość europosłów tj. 540 było za wprowadzeniem paszportów covidowych, przeciwnych segregacji społecznej było 119 europarlamentarzystów, natomiast 31 wstrzymało się od głosu.

Ponadto według zapowiedzi Brukselskich urzędników dokument będzie miał charakter tymczasowy i ma obowiązywać przez 12 miesięcy. Gdy rozporządzenie zostanie zaakceptowane przez Radę Europy to “Unijny certyfikat COVID-19” ma zacząć obowiązywać od 25 czerwca. Nadal po krajach europejskich będą mogli podróżować wszyscy, lecz te osoby, które się nie zaszczepią będą musiały przestrzegać obostrzeń obowiązujących w danym państwie.

Przymusowe paszporty dla zaszczepionych

Według oficjalnych zapowiedzi Komisji Europejskiej ma nastąpić złagodzenie obostrzeń dla tych osób, które będą posiadać certyfikaty zaszczepienia się ostatnio zalecaną dawką – “Komisja proponuje zezwolenie na wjazd do UE – z innych niż istotne powodów – nie tylko wszystkim osobom pochodzącym z krajów o dobrej sytuacji epidemiologicznej, ale także wszystkim osobom, które otrzymały ostatnią zalecaną dawkę szczepionki zatwierdzonej w UE. Można to rozszerzyć na szczepionki, które przeszły procedurę awaryjnego dopuszczenia przez WHO” – czytamy w komunikacie.

Bruksela oczekuje również, że w krajach wspólnoty zostanie podwyższony próg zakażeń, służącego do określania, czy wszystkie podróże z konkretnego kraju powinny być dozwolone. Równocześnie zaleca się, aby rządy zachowały czujność w przypadku pojawienia się nowego wariantu wirusa.

“Jako środek zaradczy Komisja proponuje nowy mechanizm ‘hamulca bezpieczeństwa’, który należy koordynować na szczeblu Unii i który ograniczyłby ryzyko dostania się takich wariantów do UE. Umożliwi to państwom członkowskim szybkie i tymczasowe ograniczenie do ścisłego minimum wszystkich podróży z krajów dotkniętych katastrofą na czas potrzebny do wprowadzenia odpowiednich środków sanitarnych” – ostrzega Komisja Europejska.

interia.pl/fly4free.pl

POLECAMY