“Lekcje rapu” w szkole. Tak imigranci uczą się szwedzkiego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Zamiast tradycyjnych lekcji języka szwedzkiego, uczniowie Andersbergsskolan w Halmstad uczą się “poprzez muzykę rap”. Uważa się, iż w ten sposób imigranci łatwiej przyswoją język.

  • Szkoła Andersbergsskolan w Halmstad szczyci się faktem, iż jest “najbardziej międzynarodową placówką w Halland”
  • Władze szkoły postanowiły pochylić się nad problemem nieznajomości języka szwedzkiego wśród uczniów, organizując im… lekcje rapu
  • Młodzi imigranci mogą poznawać na nich nowe słowa, przy okazji ucząc się rapować
  • Przeczytaj również: Czarnoskóry opiekun zamordował rocznego chłopca. „Zdenerwował się”

Szkoła Andersbergsskolan w Halmstad szczyci się faktem, iż jest “najbardziej międzynarodową placówką w Halland”. Na tamtejsze lekcje uczęszczają dzieci z około 30 różnych krajów. Według szwedzkich mediów, pięć lat temu 90 procent uczniów tej szkoły stanowili imigranci z pierwszego lub drugiego pokolenia. Jak można się domyślić, jednym z podstawowych zadań szkoły jest nauczenie przybyszy języka szwedzkiego. Całkiem niedawno wymyślono nowy sposób na osiągnięcie celu, jakim mają być… lekcje rapu.

Szwedzka telewizja państwowa przygotowała nawet reportaż na temat nietypowych lekcji języka szwedzkiego. „Ej, yo! Tu, w mieście, najważniejszy jest rap” – padają słowa już na początku. Dalej pada wyjaśnienie, iż celem lekcji rapu jest, aby mali imigranci nauczyli się “formułować swoje myśli, aby móc lepiej porozumiewać się w mowie i piśmie”. W tym celu uczniowie będą m.in. analizować teksty rapowe. “Powinni rozumieć, o czym mówią i że to nie są tylko fajne słowa” – stwierdził kierownik projektu, raper Essa Cham.

Pomysłodawcy nie wydają się zniechęceni faktem, iż wielu znanych raperów często wykonuje swoje utwory w słabym, kulawym szwedzkim. Jak zauważa cytowany w reportażu student, na specyficznej lekcji szwedzkiego “nauczysz się wielu nowych słów, zarówno złych, jak i dobrych”. Jak podaje SVT, zainteresowanie projektem wśród uczniów jest tak duże, że wielu z nich bierze udział w dobrowolnych zajęciach pozaszkolnych. Jeśli zaś chodzi o szkołę, od lat posiada ona witrynę internetową zarówno z informacjami napisanymi po szwedzku, jak i po arabsku.

Samnytt.se

POLECAMY