REKLAMA

Prof. Horban o obowiązkowych szczepieniach: Jeśli inne metody zawiodą

REKLAMA

Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. walki z koronawirusem, przyznał, że być może trzeba będzie wprowadzić obowiązek szczepień przeciw Covid-19. W TVN24 powiedział jednak, że ten temat nie pojawił się jeszcze na posiedzeniu Rady Medycznej przy premierze.

  • Prof. Horban: Obowiązkowo oznacza to, że koszty szczepień pokrywa państwo i uruchamia takie, czy nie inne środki nacisku, jeśli obywatel się nie zaszczepi.
  • Doradca premiera zaznaczył, że temat wprowadzenia obowiązku szczepień przeciw Covid-19 nie został jeszcze poruszony na posiedzeniach Rady Medycznej.
  • Prof. Horban zapytany, czy obawia się powrotu dzieci do szkół, przyznał, że był silny nacisk rodziców i dzieci.
  • Zobacz także: Szczepienia na koronawirusa eksperymentem medycznym? Chorzowska klinika wywołała kontrowersje

Prof. Horban powoli pozbawia społeczeństwo złudzeń. Na pytanie, czy trzeba będzie wprowadzić obowiązek szczepień przeciw Covid-19, stwierdził, że „być może trzeba będzie coś takiego wprowadzić”. – Jeżeli inne metody zawiodą, to oczywiście tak. To w zasadzie nie jest takie proste przełożenie obowiązkowe-nieobowiązkowe. Obowiązkowo oznacza to, że koszty szczepień pokrywa państwo i uruchamia takie, czy nie inne środki nacisku, jeśli obywatel się nie zaszczepi. Pierwszą część tego warunku mamy już spełnioną, ponieważ koszty szczepienia są pokryte przez państwo, przez nas, podatników – wyjaśnił prof. Horban.

Doradca premiera zaznaczył, że temat wprowadzenia obowiązku szczepień przeciw Covid-19 nie został jeszcze poruszony na posiedzeniach Rady Medycznej. Prof. Horban stwierdził, że ten temat się dopiero rozwija. Zwrócił jednak uwagę na inny problem. Stwierdził, że trudno zmuszać ludzi do szczepień, jeżeli są kłopoty z dostawami szczepionek.

Horban: jeśli społeczeństwo się zaszczepi, czwarta fala będzie miało zauważalna

Odnosząc się do podziału, prof. Horban zwrócił uwagę, że epidemie dzielą się na duże, nadzwyczajne i katastrofalne. Przyznał, że trzecia fala może być zaliczona do tej nadzwyczajnej i na szczęście uniknęliśmy czwartej fazy tego podziału. Zaznaczył, że sytuacja była nadzwyczajna i wymagała nadzwyczajnej mobilizacji wszystkich.

– Kwestią, żeby uniknąć czwartej fali, która pewnie pokaże się lub przynajmniej będzie usiłowała się pokazać na jesieni, jest kwestia szczepień. Jeśli będziemy mieli zaszczepione społeczeństwo, to ta czwarta fala będzie miało zauważalna, jeżeli w ogóle – stwierdził.

Prof. Horban pytany również, czy obawia się powrotu dzieci do szkół, przyznał, że był silny nacisk rodziców i dzieci. Zaznaczył, że podczas gdy w Polsce dzieci uczyły się zdalnie, duża część innych krajów utrzymywała nauczanie stacjonarne lub hybrydowe.

rmf24.pl

REKLAMA

Komentarze