Z nieoczekiwaną propozycją do rządu wyszła dzisiaj Lewica przedstawiają sześć punktów Krajowego Planu Odbudowy. W przedstawionych propozycjach można znaleźć takie punkty jak przekazanie 30% środków dla samorządów, przeznaczenie 400 milionów euro na odbudowę gospodarki. Liderzy pragną również podjąć się jak najszybciej możliwe rozmów z Radą Ministrów oraz chcą zorganizować debate odnośnie do środków unijnych z Planu Odbudowy.
- Liderzy Lewicy zaproponowali PiSowi współpracę przy tworzeniu Krajowego Planu Odbudowy
- Postulują oni zwiększenie środków przeznaczonych na działalność samorządów oraz małych szpitali miejskich
- Zaledwie 400 mln euro miałoby zostać przeznaczone upadającym z ograniczeń przedsiębiorstwom
- Zobacz także: Lewica skręca w prawo? Przyznają, że są dwie płcie. Chcą parytetu 50%
Dzisiaj trzech liderów Lewicy, czyli Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zandberg zorganizowali konferencję prasową, na której przedstawili kilka postulatów i oczekiwań wobec wdrażania środków unijnych przeznaczonych z Planu Odbudowy – “Chcielibyśmy dzisiaj jako liderzy Lewicy przedstawić sześć spraw dla nas najważniejszych i zwrócić się do strony rządowej z propozycją spotkania w Sejmie, ostatecznego przedyskutowania tych spraw i podejmowania stosownych decyzji” – powiedział lider SLD, ugrupowania przekształcającego się w Nową Lewicę.
Lewica chce większych funduszy dla samorządów
Komisja Europejska wymaga od krajów członkowskich, aby do końca kwietnia przedstawiły swoje Krajowe Plany Odbudowy, dzięki którym będą mogły się starać o pomoc z Brukseli, a także od pożyczkodawców. Lewica postuluje, aby rząd przeznaczył co najmniej 30 proc. środków dla samorządów, 400 mln euro dla zagrożonych przez epidemię branż takich jak hotelarstwo, gastronomia, turystyka i transport, a także, aby wybudowano 75 tys. tanich mieszkań na wynajem.
Główne postulaty Lewicy do #KPO:
— Lewica (@__Lewica) April 26, 2021
📌 Minimum 30% środków dla samorządów;
📌 75 tys. tanich mieszkań na wynajem;
📌 Miliard euro na szpitale powiatowe;
📌 400 mln euro dla zagrożonych firm;
📌 Komitet Monitorujący wydatki;
📌Szczegółowy plan wydatków z części pożyczkowej. pic.twitter.com/sSV0bdqfCK
Zaproponowano również utworzenie specjalnego Komitetu Monitorującego nadzorującego przedsiębiorców oraz innych obywateli korzystających ze środków Funduszu Odbudowy. Liderzy Lewicy zaproponowali także wspólne opracowanie szczegółowego planu wydatków pochodzącej z części
W grudniu ub.r. przywódcy państw UE porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 58 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.pożyczkowej.