Francuska Rada Stanu: Konstytucja ponad prawem UE

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Francji

Flaga Francji / Fot. Pixabay

Francuska Rada Stanu orzekła w sprawie zbierania danych przez operatorów komórkowych. Z uzasadnienia decyzji wynika, że francuska konstytucja jest nadrzędna w stosunku do prawa europejskiego.

Organ sprawdził prawidłowość prawa europejskiego. Zdaniem Rady, konstytucja francuska stoi ponad prawem UE odnośnie zapisywania informacji operatorów komórkowych. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oświadczył uprzednio, że kraje członkowskie unii nie mogą obciążać operatorów obowiązkiem przechowywania danych. Zapis informacji obejmowałby lokalizację wszystkich użytkowników sieci. Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że wyłącznie w wypadku realnego zagrożenia bezpieczeństwa narodowego można podjąć taką praktykę.

Rada Stanu w środę orzekła: Ramy gromadzenia danych w prawie europejskim nie podważają wymogów konstytucyjnych dotyczących bezpieczeństwa narodowego i walki z przestępczością – brzmi uzasadnienie decyzji. Ochrona podstawowych dóbr narodowych zawarta we francuskiej konstytucji nie powinna być przedmiotem regulacji unijnych. Ponadto, Rada Stanu poinformowała, że przechowywanie informacji operatorów sieci objęte prawem francuskim jest uargumentowane zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego i wpisuje się w wymogi Trybunału Sprawiedliwości UE.

W decyzji można również wyczytać krytykę zarządzenia uchwalonego przez Trybunał. Rada Stanu napisała: W przypadku przestępstw określonych przez TSUE rozwiązanie polegające na ukierunkowanym gromadzeniu danych nie jest ani materialnie możliwe, ani – skuteczne operacyjnie. W istocie nie jest możliwe wstępne ustalenie, kto będzie zaangażowany w przestępstwo, które nie zostało jeszcze popełnione lub gdzie zostanie popełnione – brzmi treść decyzji.

Co roku we Francji 2,5 miliona razy dochodzi do wykorzystania informacji przechowywanych przez operatorów telekomunikacyjnych. Poprzez decyzję wydaną przez Radę Stanu, zgoda wydana przez Premiera musi być zyskać akceptację Krajowej Komisji Kontroli Technik Wywiadu.

gazetaprawna.pl

POLECAMY