REKLAMA

Seniorzy nie chcą się szczepić Astra Zeneką! „Padają groźby”

REKLAMA

Szwedzcy lekarze twierdzą, że masowe szczepienia stają się „coraz trudniejsze”. Po kontrowersjach związanych ze szczepionką, wiele starszych osób odmawia zaszczepienia się Astra Zeneką.

  • Szczepionka Astra Zeneca wywołała wiele kontrowersji odkąd zgłoszono liczne przypadki zakrzepu krwi po zaszczepieniu się nią
  • Niechęć osób starszych do szczepionki stała się nad wyraz silna w Szwecji
  • Lekarze informują, iż seniorzy nie tylko odmawiają przyjęcia preparatu, ale nawet stosują groźby wobec personelu, byle tylko nie dać się zaszczepić Astra Zeneką

Zdaniem lekarzy, masowe szczepienia na COVID-19 stają się coraz trudniejsze, a niechęć społeczeństwa do szczepionki Astra Zeneca rośnie. Okazuje się, że Szwedzi nie chcą się szczepić Astra Zeneką. „Niestety, istnieje niemała liczba osób, która zachowuje się bardzo nieprzyjemnie w stosunku do personelu medycznego, względem którego czasami padają groźby” – wyjaśnił Roger Larsson, główny lekarz z regionu Dalarna.

Jak informuje Samnytt, Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego ustaliła, że ​​”istnieją silne sygnały wskazujące na związek między szczepionką Astra Zeneca a zaburzeniami krzepnięcia krwi, które mogą prowadzić do śmierci”. Jednak do tej pory „nie zgłoszono żadnych zgonów spowodowanych Astra Zeneką w grupie wiekowej powyżej 65 lat, więc program szczepień seniorów jest kontynuowany”. Jednak pacjenci są niechętni wobec preparatu. „Mówią nam, że wiedzą, że na sali jest inna szczepionka i domagają się podania właśnie jej” – przekazał Larsson.

Naczelna lekarz Maria Taranger ze szpitala Sahlgrenska w Göteborgu twierdzi, że sytuacja jest nad wyraz częsta. Tak wielu ludzi odmawia zaszczepienia się Astra Zeneką, że strzykawki z preparatem muszą być codziennie wyrzucane. „Zaplanowaliśmy na ten dzień szczepienie dla 150 pacjentów powyżej 65 roku życia z cukrzycą. Było 20, którzy odwołali rezerwację z wyprzedzeniem i siedmiu, którzy przyszli. Jeden powiedział: „Nie chcę umierać” i natychmiast wyszedł” – mówi Taranger. Kobieta poinformowała również na Twitterze, że pacjenci, którzy dowiadują się że zostanie im podana szczepionka Astra Zeneca po prostu wychodzą. W sąsiednich krajach, takich jak Norwegia oraz Dania, szczepienia Astra Zeneką zostają wstrzymane.

Samnytt.se

REKLAMA

Komentarze