Małżeństwa dzieci w Szwecji? Rząd proponuje nowe prawo

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Szwecji

Flaga Szwecji / Fot. Pixabay

Szwedzki rząd chce zezwolić na małżeństwa dzieci, jeśli istnieją “wyjątkowe powody”. Zostało to określone w projekcie ustawy, która ma wejść w życie 1 lipca tego roku.

– Mamy dziś w Szwecji dziewczęta i chłopców, obywateli szwedzkich, którzy żyją razem, uprawiają ze sobą seks, żyją i mają razem dzieci – powiedziała socjaldemokratyczna posłanka Hillevi Larsson podczas debaty parlamentarnej. Temat zezwolenia na małżeństwa dzieci w Szwecji powraca po raz kolejny.

W marcu 2018 roku tamtejszy parlament nie zgodził się, aby taki proceder był dozwolony. Rząd powrócił teraz z projektem ustawy, która ma uczynić wyjątek od całkowitego zakazu. Nowa proponowana ustawa zlikwiduje obecny wyraźny wymóg 18 lat dla małżeństw zawartych na mocy prawa obcego. Małżeństwa dzieci byłyby w Szwecji dozwolone, gdyby “istniały wyjątkowe powody”.

– Aby zaistniały wyjątkowe powody, konieczne jest, aby odmowa uznania małżeństwa w indywidualnym przypadku pociągała za sobą poważne konsekwencje dla, na przykład, jednego z małżonków lub aby nieuznanie małżeństwa wydawało się w inny sposób nierozsądne – podaje rząd. Gabinet pozostawia sędziom decyzję, co należy uznać za “wyjątkowe powody”.

twitter.com, friatider.se

POLECAMY