Siarkowska o paszportach covidowych: Jest to tworzenie rzeczywistości, w której społeczeństwo dzielimy na osoby zaszczepione i niezaszczepione

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Anna Maria Siarkowska

Anna Maria Siarkowska / Fot. Rafał Zambrzycki / flickr.com CC BY 2.0

Posłowie Anna Maria Siarkowska i Janusz Kowalski domagają się sejmowej debaty o paszportach covidowych. – Jest to tworzenie rzeczywistości, w której społeczeństwo dzielimy na osoby zaszczepione i niezaszczepione – powiedziała Siarkowska. Przez paszporty covidowe, jej zdaniem zostanie stworzony system segregacji sanitarnej.

  • Paszport covidowy będzie dostępny od połowy czerwca, zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej
  • Siarkowska: w życiu publicznym nikt nie powinien być dyskryminowany z żadnej przyczyny
  • Obywatele będą mieć różny status i różne możliwości korzystania z praw i wolności obywatelskich
  • Zobacz także: Odszkodowania za skutki uboczne szczepień na COVID-19

– Paszport covidowy będzie dostępny od połowy czerwca we wszystkich państwach Wspólnoty. Znajdą się w nim informacje dotyczące przejścia choroby, zaszczepienia przeciwko COVID-19, a także odporności na koronawirusa. Dokument będzie dostępny zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej – poinformował unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

Anna Maria Siarkowska wskazuje, że są duże obawy, co do wdrożenia tego rozwiązania. – Jest to tworzenie rzeczywistości, w której społeczeństwo dzielimy na osoby zaszczepione i niezaszczepione. Część praw i wolności obywatelskich, które odebrano ludziom wskutek wdrożenia różnych obostrzeń, będzie przywracana, ale osobom tylko zaszczepionym. Osoby niezaszczepione będą miały zupełnie inny status – zwróciła uwagę.

Segregacja sanitarna

Poseł zaznaczyła, że jeśli paszporty covidowe zostaną wprowadzone, będzie stworzony pewien system segregacji sanitarnej. Dodała, że powstanie nieciekawa rzeczywistość. Obywatele będą mieć różny status i różne możliwości korzystania z praw i wolności obywatelskich.

– Z tego względu jestem przeciwna paszportom covidowym. Rozumiem, że może to być potrzebne tylko i wyłącznie przy podróży do innego państwa, gdy chcemy uniknąć kwarantanny. Jednak wdrażanie tego rozwiązania po to, ażeby regulować sytuację związaną z obostrzeniami na rynku wewnętrznym, nie jest czymś odpowiednim. Nikt nie powinien być dyskryminowany w życiu publicznym z żadnej przyczyny – stwierdziła Siarkowska.

Poseł na swoim Twitterze napisała, że złożony został wniosek o przeprowadzenie debaty sejmowej ws. paszportów covidowych. Zaznaczyła, że: „Zgodnie z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP wszelkie ograniczenia praw i wolności obywatelskich mogą być wprowadzane wyłącznie ustawą przez Sejm.”

polskieradio24.pl

POLECAMY