Nadchodzi cyfrowy juan? Chiny chcą emitować wirtualną walutę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Chiny rozważają emisję cyfrowej waluty, która byłaby powiązana z chińskim bankiem centralnym.

  • Chiny rozważają wykorzystanie postępu technologicznego do stopniowego wyparcia gotówki.
  • Kraj przygotowuje się do bicia wirtualnego pieniądza, który posiadałby taką samą wartość, jak fizyczny pieniądz. Ruszyły już pierwsze testy z wykorzystaniem cyfrowego juana.
  • Eksperci ostrzegają, iż umożliwi on władzom stałe śledzenie zarówno pieniędzy, jak i ludzi w czasie rzeczywistym.
  • Przeczytaj również: PKO BP chce ugody z frankowiczami. Rozpoczyna się program porozumień

Chiny rozważają nowy projekt, mający dać władzy narzędzie do ścisłego monitorowania gospodarki i ludzi w czasie rzeczywistym. Cyfrowa wersja juana byłaby podobno kontrolowana i emitowana przez chiński bank centralny. Jak donosi Wall Street Journal, kraj planuje bić cyfrową wersję swojej waluty. „Aby chronić naszą suwerenność walutową i legalny status waluty, musimy planować z wyprzedzeniem” – powiedział Mu Changchun, kierujący nowym projektem w Ludowym Banku Chin.

W ostatnich miesiącach Chiny wprowadziły specjalną aplikację, aby przetestować rozwiązanie. Ponad 100 tysięcy osób pobrało ją na swoje telefony. Aplikacja banku centralnego dała uczestnikom możliwość skorzystania z niewielkiej kwoty rządowych pieniędzy, by wykorzystać je w przypadku zakupów. Jak zapewniają pomysłodawcy, w przeciwieństwie do kryptowalut, w tym bitcoinów, które są notorycznie niestabilne, cyfrowy juan byłby ściśle kontrolowany przez Ludowy Bank Chin, aby zapewnić tę samą wartość między pieniędzmi fizycznymi i cyfrowymi.

“Bank centralny również nie używałby waluty do wprowadzania większej ilości pieniędzy do obiegu, ale zamiast tego eliminowałby fizyczne części będące w obiegu” – czytamy. “Pieniądze można byłoby śledzić, chociaż pan Mu powiedział, że bank centralny ograniczy śledzenie do tego, co nazywa „kontrolowaną anonimowością”. Waluta cyfrowa, w połączeniu z ogromną liczbą chińskich aparatów do rozpoznawania twarzy, mogłaby umożliwić ściąganie grzywien, gdy tylko te kamery wykryją naruszenie przepisów”.

Cyfryzacja juana zastanawia amerykańskich ekspertów. Próbują przewidzieć, jak wpłynie ona na amerykańskiego dolara. Sekretarz skarbu Janet Yellen i prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell przekazali, że badają tę kwestię i “rozważają możliwość przyszłości z cyfrowym dolarem”. „Wszystko, co zagraża dolarowi, jest kwestią bezpieczeństwa narodowego. To zagraża dolarowi w dłuższej perspektywie” – powiedział John Lipsky, były pracownik Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Post Millennial

POLECAMY