REKLAMA

Wybuch wulkanu na Saint Vincent. „Tylko zaszczepieni na COVID-19 mogą się ewakuować”

REKLAMA

Jak ogłosił premier Ralph Gonsalves, tylko zaszczepieni na COVID-19 mogą się ewakuować z wyspy Saint Vincent po wybuchu wulkanu La Soufriere.

  • Wybuch uśpionego przez lata wulkanu La Soufriere wstrząsnął karaibską wyspą Saint Vincent.
  • Aktywność wulkanu sprawiła, iż konieczna stała się ewakuacja części mieszkańców.
  • Premier wyspy poinformował rodaków, iż tylko zaszczepieni na COVID-19 będą mogli się ewakuować na statkach wycieczkowych sąsiednich wysp, które zaoferowały swoją pomoc.

Premier Ralph Gonsalves ogłosił swojemu narodowi dramatyczne wieści. Tylko ci, którzy otrzymali szczepionkę COVID-19, będą mogli bezpiecznie ewakuować się z Saint Vincent po piątkowym wybuchu wulkanu La Soufriere. Informację podano oficjalnie podczas sobotniej konferencji prasowej. Premier miał płakać, wyjaśniając, iż statki wycieczkowe „zgłosiły się na ochotnika” do przetransportowania mieszkańców na pobliskie wyspy karaibskie, ale tylko zaszczepieni ludzie będą mogli wejść na ich pokład.

„Starszy oficer medyczny identyfikowałby osoby już zaszczepione, abyśmy mogli zabrać je na statek” – powiedział premier. Poinformował rodaków, iż statki wycieczkowe „nie mają wystarczającej liczby personelu”, aby zatrzymać ludzi na statkach, ale mogą ich transportować. Liczba mieszkańców najbardziej narażonych z powodu erupcji ma być ogromna. W „czerwonych strefach” ma żyć aż 16 tysięcy osób. Jak zauważają media, decyzja premiera wcale „nie wydaje się należeć do niego”, ale „została podjęta przez sąsiednie narody wyspiarskie”. Pomoc zaoferowały: Barbados, Grenada, Antigua i Saint Lucia, które oświadczyły, że „przyjmą tylko w pełni zaszczepionych uchodźców”.

W piątek na Saint Vincent przebudził się wulkan La Soufriere, który pozostawał uśpiony od 1979 roku. Jego ostatnia erupcja spowodowała śmierć 1000 osób oraz straty rzędu 100 milionów dolarów. Aktywność wulkanu, który wypluł kłęby dymu i popiołu trwała cały dzień, a eksperci informują, iż może trwać nawet miesiącami. Kolumna wulkanicznych wyziewów osiągnęła wysokość około 6 kilometrów, przesłaniając słońce. Z powodu zagrożenia, konieczna stała się ewakuacja części mieszkańców.

Jerusalem Post

REKLAMA

Komentarze