REKLAMA

Ziobro: Solidarna Polska nie zmieniła stanowiska wobec budżetu UE. Nie można ryzykować suwerennością Polski

REKLAMA

– Nie wezmę odpowiedzialności za zmianę naszych zobowiązań wobec wyborców – powiedział Zbigniew Ziobro, szef Solidarnej Polski, pytany o stanowisko ws. budżetu UE. Zaznaczył, że Solidarna Polska nie zmieniła stanowiska wobec budżetu UE. Nie można ryzykować suwerennością Polski.

  • Ziobro: suwerenność Polski oraz jej bezpieczeństwo ekonomiczne i energetyczne jest wartością, którą nie można ryzykować
  • Szef Solidarnej Polski powiedział, że nie weźmie odpowiedzialności za zmianę zobowiązań wobec wyborców
  • Kaczyński zaapelował do opozycji o „opamiętanie i rozsądek” przez poparcie decyzji o zwiększeniu zasobów własnych w budżecie UE
  • Zobacz także: „Narodowa Blokada Schodów Jarosława”. Strajk Przedsiębiorców uderza w Kaczyńskiego

Z. Ziobro był pytany w piątek w Polsat News, czy weźmie odpowiedzialność za rozbicie koalicji Zjednoczonej Prawicy, jeśli projekt ustawy o zwiększeniu zasobów własnych w budżecie UE, która pozwoli na uruchomienie Funduszu Odbudowy upadnie w parlamencie. Minister odparł, że będzie brał odpowiedzialność za „wiarygodność, konsekwencję i dotrzymywanie słowa”.

– Nie wezmę odpowiedzialności za zmianę naszych zobowiązań wobec wyborców. Ja traktuję serio wiarygodność w polityce. Umówiłem się z wyborcami, że będę bronił tego, co jest dla nich wartością. Gdybym dziś zagłosował za rozwiązaniami, które sprawiają, że UE w sensie politycznym może karcić polskiego prezydenta, polski rząd, bo np. nie wprowadzają małżeństw homoseksualnych (…,) to wtedy byłbym wiarołomny w mojej ocenie– wskazał prezes Solidarnej Polski.

Inaczej sprawę ocenia największy koalicjant

Ziobro był dopytywany, czy Jarosław Kaczyński, prezes PiS jest niewiarołomny. Odpowiedział, że w polityce każdy bierze odpowiedzialność za swoje decyzje polityczne.

– Jarosław Kaczyński przedstawił argumenty, którymi się kieruje podejmując inne decyzje, które były faktycznie przyjęte w naszym wspólnym programie Zjednoczonej Prawicy – podkreślił.

Minister powiedział, że Solidarna Polska nie zmieniła stanowiska wobec budżetu UE. Dodał, że suwerenność Polski oraz jej bezpieczeństwo ekonomiczne i energetyczne jest wartością, którą nie można ryzykować.

– Inaczej tę sprawę ocenia nasz największy koalicjant – powiedział Ziobro.

W ostatnim wywiadzie dla „Gazety Polskiej” Kaczyński zaapelował do opozycji o „opamiętanie i rozsądek” przez poparcie decyzji o zwiększeniu zasobów własnych w budżecie UE. Ma ona pozwolić na uruchomienie Funduszu Odbudowy.

Pytany, czy jeśli Solidarna Polska również zagłosuje przeciw lub wstrzyma się podczas głosowania w tej sprawie, to czy nadal będzie trwała koalicja rządząca, odparł, że będzie to zależeć od wyniku głosowania. – Jeśli przegramy to głosowanie, to nie. Groźne są sprzeciwy prowadzące do porażki. I z nich trzeba wyciągać wnioski – podkreślił prezes PiS.

W grudniu przywódcy państw UE porozumieli się ws. wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027. Chodziło również o fundusz odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii koronawirusa. Obecnie ratyfikacji przez parlamenty narodowe wymaga decyzja o zwiększeniu zasobów własnych UE, aby uruchomić fundusz odbudowy. Łączna wartość unijnego budżetu na lata 2021-2027 to 1,8 bln euro, z czego wartość funduszu odbudowy to 750 mld.

www.wnp.pl

REKLAMA

Komentarze