Szef polskiego MSZ z wizytą w Kijowie. “Polska to przyjaciel Ukrainy”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Ukrainy

Flaga Ukrainy / Fot. pixabay.com

W czwartek 8 kwietnia odbyło się spotkanie ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z szefem ukraińskiego MSZ. Wizyta dotyczyła zagrożenia ze strony Rosji.

Po przylocie szefa polskiego MSZ, nastąpiło spotkanie polityków. Następnie udali się pod sobór Michajłowski, by złożyć hołd ofiarom rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Słowa uznania dla Polski

Dmytro Kułeba napisał, że wizyta polskiego przedstawiciela MSZ to istotny krok. Wzmacnia bowiem sojusz strategiczny Polski z Ukrainą. Stwierdził również, że spotkanie może wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa zarówno ze strony Ukrainy, Europy oraz wspólnoty transatlantyckiej. – Polska to nasz wieloletni sojusznik i zaufany przyjaciel – brzmiała końcówka wpisu.

Wizyta polskiego ministra planowana była na inny termin. – Zbigniew Rau skorygował plany i wcześniej przybył do Kijowa – informował inny wpis Kułeby.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie z czwartku poinformowało, że wizyta ma ścisły związek z zagrożeniem pokoju ze strony Rosji. – 8 kwietnia, odbędzie się nadzwyczajna, pilna wizyta ministra Zbigniewa Raua w Kijowie. Związana jest z zagrożeniem pokoju u granic Ukrainy – informował profil MSZ na twitterze.

Ponadto politycy mają określić kierunki współpracy w kwestii międzynarodowych organizacji i formatów jak trójkąt lubelski – donosi ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W ostatnim czasie zauważa się narastający konflikt w Donbasie. W lipcu zeszłego roku ogłoszono zawieszenie broni. Generał Rusłan Chomczak, szef ukraińskich sił zbrojnych, poinformował o nowych oddziałach rosyjskich niedaleko granicy.

Szacuje się, że liczba ofiar śmiertelnych konfliktu od 2014 roku wynosi ponad 13 tysięcy.

wiadomosci.onet.pl, tvp.info

POLECAMY