REKLAMA

Szczepienia na covid. „Osoby kolorowe” z pierwszeństwem przed białymi

REKLAMA

Szczepienia na covid trwają w Vermont pełną parą. Niedawno stwierdzono, iż „osoby kolorowe” powinny cieszyć się pierwszeństwem przed białymi mieszkańcami.

  • Szczepienia na covid trwają w Vermont (USA) pełną parą.
  • Po zaszczepieniu osób najstarszych, przyszła kolej na wyszczepianie kolejnych grup wiekowych.
  • „Osoby kolorowe” zostały obdarzone pierwszeństwem – mogą zgłosić się po szczepionkę, jeśli tylko skończyły 16 lat.
  • Biali mieszkańcy mogą otrzymać preparat jedynie, jeśli skończyli 50 lat.

Stan Vermont ustalił, iż „osoby kolorowe” powinny mieć pierwszeństwo, gdy chodzi o szczepienia na covid. Każdy „człowiek koloru” powinien móc się zaszczepić, niezależnie od wieku – stwierdzono. W przypadku białych mieszkańców, aby otrzymać szczepionkę, muszą oni skończyć co najmniej 50 lat.

Ustalenie weszło w życie w czwartek. Zgodnie z nim, „osoby kolorowe”, lub należące do gospodarstw domowych tychże, mogą zaszczepić się w każdym wieku. Inaczej sprawa wygląda w przypadku białych obywateli. „Osoby, które identyfikują się jako biali i ich gospodarstwa domowe, nadal będą musiały czekać, ponieważ szczepionka jest dostępna tylko dla osób w wieku 50 lat lub starszych” – czytamy. Ustalenia władz Vermont wzbudziły oburzenie Internautów. „Legalność tej polityki, nie wspominając o jej moralności, wydaje się w najlepszym razie wątpliwa. Jeśli masz 49 lat i jesteś biały, nie możesz otrzymać szczepionki na COVID w Vermont. Jeśli masz 17 lat i identyfikujesz się „jako każda inna rasa (lub ktoś w Twoim gospodarstwie domowym) – już możesz” – stwierdzają z irytacją.

Sprawę skomentował również gubernator Phil Scott: „Jeśli ty lub ktokolwiek w twoim gospodarstwie domowym identyfikuje się jako czarny, rdzenny mieszkaniec lub osoba kolorowa (BIPOC), w tym osoba z Abenaki, wszyscy członkowie gospodarstwa domowego, którzy ukończyli 16 lat, mogą zarejestrować się, aby otrzymać szczepionkę!” – napisał na Twitterze.

Minister ds. Zdrowia Vermont, dr Mark Levine wydał oświadczenie, w którym wyjaśnia motywy postępowania władz: „Teraz, gdy wszyscy mieszkańcy Vermont z najwyższej grupy ryzyka śmierci z powodu COVID – zostali zaszczepieni, możemy skupić się na zapobieganiu drugiemu najpoważniejszemu zagrożeniu wirusem, a mianowicie chorobie prowadzącej do hospitalizacji” – stwierdził. Vermont zamierza zatem kontynuować szczepienia na covid, jednak „osoby kolorowe” zostały obdarzone pierwszeństwem przed białą częścią społeczności.

Post Millennial

REKLAMA

Komentarze