Pfizer wstrzymuje dostawy do Izraela! Kraj nie płacił

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Twitter/ screen

Pfizer wstrzymuje dostawy szczepionek do Izraela po tym, jak kraj nie zapłacił koncernowi.

  • Akcja masowych szczepień w Izraelu stale trwa, jednak teraz koncern Pfizer wstrzymuje dostawy do kraju.
  • Zgodnie z dokumentami, rząd Benjamina Netanjahu nie zapłacił firmie za ostatnie 2,5 miliona dawek szczepionki.
  • Pfizer jest oburzony sytuacją, podkreślając, iż nie powinna mieć ona miejsca w przypadku tak “dobrze zorganizowanego kraju”.

Jak informuje The Jerusalem Post, Pfizer wstrzymuje dostawy szczepionek do Izraela. “Wysyłka 700 000 dawek miała przybyć do Izraela w niedzielę, ale została wstrzymana do odwołania” – poinformowano. “Firma Pfizer wstrzymała dostawy szczepionek na koronawirusa do Izraela, oburzona tym, że kraj nie przekazał płatności za ostatnie 2,5 miliona dawek, które dostarczył do kraju” – przekazuje portal.

Przedstawiciele Pfizera są oburzeni zaistniałą sytuacją. Stwierdzili wręcz, iż obawiają się wykorzystania firmy przez zmieniający się rząd, dla którego kwestia szczepień jest jedynie kartą przetargową w wyborach. “Wyżsi urzędnicy firmy Pfizer powiedzieli, że obawiają się, że rząd będący w okresie przejściowym nie zapłaci, a firma nie chce być wykorzystywana. Powiedzieli, że nie rozumieją, jak taka sytuacja może wystąpić w zorganizowanym kraju” – pisze The Jerusalem Post. Pfizer nazwał wręcz Izrael „republiką bananową”, podkreślając przy ty, iż “firma zrealizowała wszystkie dostawy do Izraela w ramach pierwotnej umowy na dostarczenie szczepionki COVID-19, podpisanej w listopadzie 2020 r.”.

„Firma obecnie współpracuje z rządem Izraela nad aktualizacją umowy, aby dostarczyć do kraju dodatkowe szczepionki. Podczas gdy prace te będą kontynuowane, dostawy mogą zostać skorygowane” – podała firma w oświadczeniu. Okazuje się, iż Izrael zapłacił za pierwsze 10 milionów otrzymanych szczepionek na początku kampanii szczepień. Gdy te zaczęły się kończyć, Benjamin Netanjahu zawarł porozumienie z dyrektorem generalnym Pfizera, Albertem Bourlą, w sprawie dostarczenia krajowi dodatkowych dawek.

Rząd Izraela miał nigdy nie zapłacić za ostatnie 2,5 miliona dawek. Nic zatem dziwnego, iż Pfizer wstrzymuje dostawy. Jak ujawniono w zeszłym miesiącu na posiedzeniu Komitetu Finansowego Knesetu, jak dotąd Izrael wydał 2,6 miliarda NIS na szczepionki przeciwko koronawirusowi. “Rozumie się, że Izrael zapłacił znacznie więcej za dawkę niż jakikolwiek inny kraj” – stwierdza portal.

The Jerusalem Post

POLECAMY