Ogromny wyciek danych z Facebooka. 0,5 mld osób ofiarami

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Użytkownik jednego z forów hakerskich opublikował w sobotę za darmo w internecie numery telefonów i dane osobowe setek milionów użytkowników Facebooka. Wyciek danych obejmuje informacje o ponad 533 milionach użytkowników Facebooka ze 106 krajów.

  • Rzecznik Facebooka poinformował, że dane wyciekły ze względu na lukę, którą firma załatała w 2019 roku.
  • Zawierają one numery telefonów, dane do logowania, imiona i nazwiska, lokalizacje, daty urodzenia, biografie i – w niektórych przypadkach – adresy e-mail.
  • Wcześniej na tym samym forum hakerskim jeden z użytkowników reklamował automatycznego bota, który mógł dostarczyć numery telefonów setek milionów użytkowników Facebooka w zamian za określoną cenę.
  • Teraz, cały zbiór danych został opublikowany i jest oferowany na forum hakerskim za darmo.
  • Zobacz także: Ikona BLM przedawkowała narkotyki? Kluczowy świadek w sprawie Floyda odmawia zeznawania

Wyciek danych z Facebooka zawiera m.in. ponad 32 miliony rekordów dotyczących użytkowników z USA, 11 milionów z Wielkiej Brytanii i 6 milionów użytkowników z Indii. Zawierają one ich numery telefonów, dane do logowania, imiona i nazwiska, lokalizacje, daty urodzenia, biografie i – w niektórych przypadkach – adresy e-mail.

Rzecznik Facebooka poinformował, że dane wyciekły ze względu na lukę, którą firma załatała w 2019 roku. Chociaż mają kilka lat, wyciekłe dane mogą dostarczyć cennych informacji cyberprzestępcom, którzy wykorzystują dane osobowe ludzi, aby się pod nich podszyć lub wyłudzić od nich przekazanie danych uwierzytelniających logowanie.

„Tak duża baza danych zawierająca prywatne informacje, takie jak numery telefonów wielu użytkowników Facebooka, z pewnością doprowadziłaby do tego, że źli aktorzy wykorzystaliby te dane do przeprowadzenia ataków socjotechnicznych [lub] prób włamania” – powiedział Alon Gal z firmy Hudson Rock, zajmującej się cyberprzestępczością.

Gal po raz pierwszy odkrył wyciek danych w styczniu, kiedy użytkownik na tym samym forum hakerskim reklamował automatycznego bota, który mógł dostarczyć numery telefonów setek milionów użytkowników Facebooka w zamian za określoną cenę.

Teraz, cały zbiór danych został opublikowany i jest oferowany na forum hakerskim za darmo, co czyni go powszechnie dostępnym dla każdego, kto posiada podstawowe umiejętności w zakresie zbierania danych.

businessinsider.com

POLECAMY