Londyńska policja przerwała nabożeństwo Męki Pańskiej! Wyrzuciła wiernych z polskiego kościoła [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Londyńska policja wyrzuciła wiernych z polskiego kościoła.

/ Fot. YouTube

Skandal podczas obchodów Wielkiego Piątku w Londynie. Policja wkroczyła do polskiego kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla i nakazała wszystkim natychmiastowe opuszczenie świątyni. Kapłani nie zgodzili się z argumentacją policji, ale poprosili wiernych o wykonanie poleceń funkcjonariuszy. Duchowni zamierzają złożyć zażalenie na decyzję patrolu.

  • Policja brutalnie przerwała nabożeństwo Męki Pańskiej w londyńskim kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla i nakazała wszystkim natychmiastowe opuszczenie świątyni.
  • Ktoś zadzwonił na policję. Przyjechała policja i mówi, że my nie dotrzymujemy się jakichś reguł. Ja nie potrafiłem zrozumieć, jakich. Poprosiłem też policję, żeby wytłumaczyła, jakie reguły nie zostały dotrzymane, skoro my wszyscy mamy maski, mamy też dystans, skoro mamy też specjalnie stworzone bilety – ogłosił z ambony wikariusz, ks. Aleksander Dasik.
  • Panie i panowie. To zebranie jest niestety niezgodne z prawem na podstawie koronawirusowych regulacji, jakie mamy obecnie. Nie możecie się spotkać wewnątrz z tak dużą liczbą osób, zgodnie z prawem – stwierdził policjant.
  • Zobacz także: Działacze społeczni, dziennikarze i naukowcy apelują o brak limitów w kościołach

Wierni polskiego kościoła w Londynie musieli natychmiast opuścić świątynię, gdyż jak argumentowała policja, ich zgromadzenie łamało obowiązujące restrykcje związane z koronawirusem. – Ktoś zadzwonił na policję. Przyjechała policja i mówi, że my nie dotrzymujemy się jakichś reguł. Ja nie potrafiłem zrozumieć, jakich. Poprosiłem też policję, żeby wytłumaczyła, jakie reguły nie zostały dotrzymane, skoro my wszyscy mamy maski, mamy też dystans, skoro mamy też specjalnie stworzone bilety – ogłosił z ambony wikariusz, ks. Aleksander Dasik.

– Poprosiłem, żeby oni sami wytłumaczyli dla was, jakie reguły my przekroczyliśmy, że wymagane jest, żebyście natychmiast pozostawili kościół – dodał ks. Dasik. Następnie funkcjonariusz oznajmił zebranym, że mają natychmiast opuścić budynek. – Panie i panowie. To zebranie jest niestety niezgodne z prawem na podstawie koronawirusowych regulacji, jakie mamy obecnie. Nie możecie się spotkać wewnątrz z tak dużą liczbą osób, zgodnie z prawem – stwierdził policjant. Następnie poinformował, że jeżeli ktoś nie opuści natychmiast świątyni, zostanie ukarany grzywną w wysokości 200 funtów lub nawet aresztowany.

Proboszcz parafii, ks. prałat Władysław Wyszowadzki oznajmił zebranym, że Komunię Świętą będą musieli przyjąć w formie duchowej. Wezwał wszystkich do natychmiastowego opuszczenia kościoła, gdyż w przeciwnym wypadku każdy otrzyma mandat.

Duchowni poinformowali, że złożą zażalenie na decyzję patrolu. Polonijny portal wbo24.co.uk poprosił o wyjaśnienia biuro prasowe Metropolitan Police. Zwrócił się także w tej sprawie do ambasady RP. W obu przypadkach na razie nie ma odpowiedzi.

Aktualizacja: Komunikat londyńskiej parafii

Drodzy Parafianie!

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

W Wielki Piątek 02.04.2021, w czasie Liturgii Męki Pańskiej, w momencie Adoracji Krzyża, około godziny 18.00 do drzwi naszego Kościoła przyjechała policja. Nie pozwolono nam dokończyć Celebracji. Policjanci, stwierdzili, że nasze zgromadzenie liturgiczne jest niezgodne z prawem, każąc wszystkim natychmiast opuścić naszą Świątynię pod groźbą mandatu dla każdego z obecnych Parafian w wysokości £200 lub nawet aresztu. Wierni bez sprzeciwu wykonali ten nakaz.

Uważamy, jednak, że policja przekroczyła brutalnie swoje kompetencje, wydając swój nakaz bez odpowiedniego na to powodu, gdyż wszystkie wymogi rządowe zostały dotrzymane.

Uważamy, że urzędnicy policji municypalnej zostali źle poinformowani odnośnie aktualnych wytycznych wobec miejsc kultu, twierdząc, że powodem ich interwencji jest nadal obowiązujący w Londynie zakaz publicznych celebracji w miejscach kultu, ze względu na wprowadzony od 4 Stycznia 2021 r. lockdown.

Ubolewamy nad tym, że prawa wiernych zostały pokrzywdzone w tak ważnym Dniu dla każdego wierzącego, a nasz kult – sprofanowany. Poinformowaliśmy o tym incydencie przełożonych Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Poprosiliśmy władze policji o wyjaśnienie zaistniałego zdarzenia i czekamy na ich odpowiedź.

Każdy z obecnych na liturgii może również bezpośrednio wysłać swoją reklamację poprzez niżej podany link:

Complaints about the Metropolitan Police Service

Ostatnie wytyczne rządowe z dnia 26 marca 2021 oraz Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, dotyczące przeżywania Wielkiego Tygodnia, jednoznacznie pozwalają – z dotrzymaniem wszystkich zasad sanitarnych – na Celebracje w miejscach kultu z udziałem wiernych.

Wszystkie zaplanowane obrzędy Poświęcenia Pokarmów Wielkanocnych, Wigilii Paschalnej, Niedzieli i Poniedziałku Wielkanocy odbędą się, według podanego porządku. Prosimy wszystkich o przestrzeganie aktualnych wymogów sanitarnych w Kościele i przestrzeni życia społecznego oraz o modlitwę, aby podobne sytuacje nie powtórzyły się.

wbo24.co.uk, parafia-balham.co.uk

POLECAMY