Nowy rząd na Słowacji. Znamy nazwisko nowego premiera

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Eduard Heger

/ Fot: YouTube/BraňoZávodskýNaživo

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova powołała nowy rząd. Poprzedni podał się do dymisji po aferze związanej z rosyjską szczepionką.

Przyczyna zmian

Na początku marca, były premier Igor Matovič, dokonał zakupu rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Po aferze związanej z tym posunięciem, próbował zachować stanowisko. Na początku tego tygodnia złożył jednak rezygnację. Główną przyczyną konfliktu był brak porozumienia w kwestii szczepionki. Matovič zarządził zakup bez konsultacji z koalicjantami.

Ministrowie wchodzący w skład nowego rządu, w dużej mierze pozostali bez zmian. Dokonały się one natomiast w resorcie zdrowia gdzie nowym ministrem został Vladimir Lengvarski . Byłemu premierowi przypadła zaś funkcja ministra finansów. Najważniejsza zmiana dokonała się na stanowisku Prezesa Rady Ministrów. Eduard Heger to były minister finansów. Zatem Heger i Matovič zamienili się funkcjami.

Postać obecnego premiera

Eduard Heger to były dyrektor zakładu produkcyjnego słowackiej wódki. W 2016 roku został wybrany do parlamentu z ramienia partii Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości, której liderem jest Matovič.

Igor Matovič funkcję premiera sprawował zaledwie rok. W 2020 roku jego partia odniosła zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Ugrupowanie Zwyczajni Ludzie i niezależne Osobistości zebrało ponad 25% głosów. Ostatni sondaż przeprowadzony przez Median SK ujawnia, że aż 83% Słowaków wyraża niezadowolenie z rządów koalicji, podczas gdy partia Matoviča znalazła się na ostatniej, czwartej pozycji.

Prezydent Słowacji, Zuzana Czaputova nakłania nowy rząd do rozwiązania konfliktów wewnątrz gabinetu. Szczególnie że zmiana dotyczy wyłącznie kilku osób. – Bardzo ważne jest, aby obrazy nieporozumień z przeszłości były stopniowo zaciemniane przez nowy obraz współpracy, szacunku i pokoju – powiedziała prezydent.

politico.eu polsatnews.pl

POLECAMY