Z inicjatywy Fundacji Życie i Rodzina grupa działaczy społecznych, dziennikarzy i naukowców wystosowała list otwarty „Dajcie ludziom w spokoju obchodzić Wielkanoc!”. Apelują w nim o zniesienie limitów wiernych w kościołach.
- Grupa działaczy społecznych, dziennikarzy i ludzi nauki apeluje o zniesienie limitów wiernych w kościołach.
- Podkreślają, że wedle Kodeksu Prawa Kanonicznego „wstęp do kościoła podczas sprawowania świętych czynności musi być wolny i bezpłatny”.
- Organy władzy świeckiej drastycznie ograniczając możliwość uczestnictwa w aktach kultu religijnego w przeddzień najważniejszych świąt dla wiernych Kościoła Katolickiego przypisują sobie kompetencje im nieprzynależne – podkreślili autorzy apelu.
- Zobacz także: Lubelski ksiądz znalazł sposób na obostrzenia w kościołach. Zaprasza na Triduum i Wielkanoc
– My niżej podpisani przywołując nakaz Chrystusa, by oddać Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga (Mt 22, 21), z najwyższym niepokojem obserwujemy kolejne restrykcje rządowe dotyczące uczestnictwa w nabożeństwa religijnych. Organy władzy świeckiej drastycznie ograniczając możliwość uczestnictwa w aktach kultu religijnego w przeddzień najważniejszych świąt dla wiernych Kościoła Katolickiego przypisują sobie kompetencje im nieprzynależne – podkreślili autorzy apelu. Zaapelowali o zniesienie limitów wiernych w kościołach.
– Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi, że „wstęp do kościoła podczas sprawowania świętych czynności musi być wolny i bezpłatny” (kan. 1221). Oznacza to, że kościół ma być otwarty dla wszystkich wiernych, a wynika to z jego definicji jako miejsca, do którego wierni mają prawo wstępu w celu uczestniczenia w aktach kultu, zwłaszcza publicznego (kan. 1214) – stwierdzili.
– Pasterze Kościoła w Polsce udzielili dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej aż do odwołania m.in. dla osób, które czują obawę przed zarażeniem. Nie muszą zatem uczestniczyć w liturgii ci, którzy dla własnego bezpieczeństwa chcą pozostać w domach – zaznaczyli. – Niemała część wiernych pragnie jednak uczestniczyć w liturgii sprawowanej w kościołach w okresie Triduum Paschalnego oraz w inne dni i mają prawo, aby brać w niej udział w sposób wolny i nielimitowany. – podkreślili.